Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1798 miejsce

Najstarsze święto chrześcijańskie

W czwartek 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono, trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia.

W kościele w Parafii pod wezwaniem św. Alberta Chmielowskiego Wojnowice. / Fot. Justyna BartkowiakDo 1960 roku było świętem państwowym. W tym roku katolicy w Polsce mogą po raz pierwszy od wielu lat obchodzić ten dzień i w sposób godny świętować.

W święto Trzech Króli księża błogosławią kadzidło i kredę, którą wierni oznaczają drzwi mieszkań. Wyrażamy przez to, że narodzony Chrystus został przyjęty w naszym domu i obdarza jego mieszkańców swoim błogosławieństwem. W Ewangelii wg św. Mateusza (por. Mt 2, 1-11) odnajdujemy biblijne źródło tej uroczystości.

Za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu mędrcy trzej królowie, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości. W bardzo piękny sposób opisuje znaczenie świętego dymu autor Psalmu 141: "Niech moja modlitwa będzie stale przed Tobą, jak kadzidło". Melchior przyniósł złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Litery K+M+B, które zgodnie z tradycją tego dnia piszemy poświęconą kredą na drzwiach domów, nie odnoszą się, wbrew obiegowej opinii, do imion legendarnych trzech króli.
Pochodzą od pierwszych liter C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - Niech Chrystus błogosławi ten dom".

Święte znaki, które czynimy w kościele przed Bogiem, mają ukazywać to, co znajduje się w naszych sercach. W innym psalmie przeczytamy, że z dymem kadzidła (zasuszonych ziół i kwiatów, które wydają piękny zapach), ofiarujemy nasze dobre życie i modlitwy. Pamiętajmy, w naszym życiu nie zapominajmy o Bogu. 6 stycznia to również patronalne Święto Dzieł Misyjnych. „Kościół winien starać się ze wszystkich sił prowadzić swą misję w świecie i dotrzeć z nią do wszystkich ludów” pisał Jan Paweł II w „Redemptoris missio”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Isabell, link który tutaj załączyłaś odnosi się do do twojej wypowiedzi i potwierdza w sposób dokumentalny. Dlatego nie rozumiem tych czerwonych łapek? Mogliby chociaż uzasadnić. Po co ta złośliwość? To już lepiej mnie wlepić te łapki. I tak jestem mały robak. No, ale odporny jak żuk na "promieniowanie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pan uwaŻa tak- ktoś inny uważa inaczej."

Ale co uważa inaczej? Że Polska jest państwem wyznaniowym, czy święta nie są narzuconymi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan uwaŻa tak- ktoś inny uważa inaczej.Takie jest pana motto:" Nie przyznaję racji dla "świętego spokoju"."
Pozdrawiam Panie Jerzy.
http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1293962835&dzi=1104764436&katg=Więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W tym roku katolicy w Polsce mogą po raz pierwszy od wielu lat obchodzić ten dzień i w sposób godny świętować."

No i ok, niech sobie katolicy mogą, ale z jakiej racji inni muszą?

Dlaczego w państwie świeckim, jakim jest Polska, świętami państwowymi narzuconymi przez Waaadze są:
1) Boże Narodzenie (2 dni);
2) Wielkanoc (2 dni);
3)Boże Ciało;
4)Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
5) Wszystkich Świętych,
6) Trzech Króli...

... się pytam?

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator
  • obserwator
  • 08.01.2011 21:28

Poprawka do tekstu poniżej. Jest 'grudnia'. powinno być 'stycznia'. Za pomyłkę przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator
  • obserwator
  • 08.01.2011 20:39

W wizycie magów nie dopatruję się symboliki takiej jak Pani Bartkowiak. Proszę zobaczyć, ludzie oddają cześć magom. Dzięń 6 grudnia poświęcony jest magom, niby królom. To święto jest raczej sugestią, że magia to nic złego. Zachęca to do praktykowania magii, którą Bóg potępia. Czy Diabeł i demony nie odnieśli zwycięstwa? Chytrze zwiedli miliony przy pomocy kleru.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator
  • obserwator
  • 08.01.2011 20:26

Ewangelia Mateusza podaje, że magów prowadziła gwiazda, nie prowadził ich Bóg. Gwiazda zaprowadziła magów najpierw do człowieka o morderczych zamiarach, do Heroda, który chciał zgładzić Jezusa. Bóg by tego nie zrobił.Tak więc, magowie byli pod wpływem Diabła posługującego się gwiazdą do realizacji swojego planu, uśmiercenia Jezusa. Dopiero potem Bóg zaingerował, by magowie nie poszli do Heroda i nie powiadomili go, gdzie znajduje się Jezus. Uprawianie magii, to poddawanie się pod wpływ demonów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

i tak czytaj:
„A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy (…). Gdy weszli do mieszkania, zobaczyli dziecko z Maryją, Jego matką. Wtedy upadłszy, oddali Mu pokłon, a po otwarciu swych szkatuł złożyli Mu dary. Złoto, kadzidło i mirrę” (por. Mt 2, 1-11).

Komentarz został ukrytyrozwiń

We wczesnych malowidłach możemy ujrzeć dwie, cztery lub sześć postaci, a u Ormian nawet dwanaście, ale przekaz o Trzech Mędrcach przeważa w tradycji Kościoła. Tak również podaje wczesnochrześcijański filozof i teolog Orygenes (ok.186-254). Mędrcy nie byli nazwani przez św. Mateusza. Ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się po raz pierwszy prawdopodobnie na mozaice z VI wieku w bazylice San Apollinare Nuovo w Rawennie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obserwatorze cos za dużo znaków napisałeś i nieczytelne to jest .wszystkiego nie umieszczałam . A to ma być komentarz . Wiem ,że mozna więcej opisać .Nie wyjaśniłeś dokłaOpis pokłonu Trzech Króli znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12). Ma swoją symbolikę: jest pokłonem świata pogan, i ludzi w ogóle, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta, jego wysoką rangę w kościele oraz wszystkie teksty liturgii tego dnia.

dnie tylko pobieżnie ,ale nie o to chodzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.