Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze święto chrześcijańskie

Justyna Maria Bartkowiak Stefaniak
Justyna Maria Bartkowiak Stefaniak
W kościele w Parafii pod wezwaniem św. Alberta Chmielowskiego Wojnowice.
W kościele w Parafii pod wezwaniem św. Alberta Chmielowskiego Wojnowice.
W czwartek 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono, trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia.

Do 1960 roku było świętem państwowym. W tym roku katolicy w Polsce mogą po raz pierwszy od wielu lat obchodzić ten dzień i w sposób godny świętować.

W święto Trzech Króli księża błogosławią kadzidło i kredę, którą wierni oznaczają drzwi mieszkań. Wyrażamy przez to, że narodzony Chrystus został przyjęty w naszym domu i obdarza jego mieszkańców swoim błogosławieństwem. W Ewangelii wg św. Mateusza (por. Mt 2, 1-11) odnajdujemy biblijne źródło tej uroczystości.

Za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu mędrcy trzej królowie, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości. W bardzo piękny sposób opisuje znaczenie świętego dymu autor Psalmu 141: "Niech moja modlitwa będzie stale przed Tobą, jak kadzidło". Melchior przyniósł złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Litery K+M+B, które zgodnie z tradycją tego dnia piszemy poświęconą kredą na drzwiach domów, nie odnoszą się, wbrew obiegowej opinii, do imion legendarnych trzech króli.
Pochodzą od pierwszych liter C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - Niech Chrystus błogosławi ten dom".

Święte znaki, które czynimy w kościele przed Bogiem, mają ukazywać to, co znajduje się w naszych sercach. W innym psalmie przeczytamy, że z dymem kadzidła (zasuszonych ziół i kwiatów, które wydają piękny zapach), ofiarujemy nasze dobre życie i modlitwy. Pamiętajmy, w naszym życiu nie zapominajmy o Bogu. 6 stycznia to również patronalne Święto Dzieł Misyjnych. „Kościół winien starać się ze wszystkich sił prowadzić swą misję w świecie i dotrzeć z nią do wszystkich ludów” pisał Jan Paweł II w „Redemptoris missio”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto