Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4850 miejsce

Najstarsze żarówki świata w elektrowni w Soszycy

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-24 13:47

Widzieliście już wszystko? Żarówki, które mają 100 lat, a wciąż świecą? Nie, to nie żart. Takie żarówki można zobaczyć w Soszycy na pograniczu gmin Parchowo i Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim.

fot. Dziennik Bałtycki Żarówki znajdują się w jednej z najstarszych działających elektrowni wodnych nie tylko na Pomorzu, ale i w Europie. Znajduje się ona na rzece Słupia. Już sama elektrownia jest niezwykle ciekawa. Wyposażenie stanowi m.in. turbina Peltona wyprodukowana przez Schichau Elbląg w 1898 roku. Moc turbiny według metryki wynosi 250 kW KM. Turbina napędza generator synchroniczny trójfazowy, wybudowany przez AEG w 1920 roku. Urządzenia te pracują w elektrowni nieprzerwanie do dzisiaj i są niezawodne.

We wnętrzu zachowała się marmurowa tablica nastawcza z 11 przyrządami z lat 20. XX wieku oraz żarówki węglowe firmy Osram. To obecnie najstarsze działające żarówki świata, które trafiły już do Księgi rekordów Guinnessa. Co ciekawe, to nie jest eksponat. Żarówki nadal wykorzystywane są w normalnej, codziennej pracy.

Jak dojechać

Z Gdańska do Soszycy najłatwiej dojechać kierując się na Kartuzy, a następnie Parchowo. Pomiędzy Bytowem i Parchowem trzeba skręcić w kierunku Jasienia. Samochodem można dojechać praktycznie do samej elektrowni wodnej, przy której jest parking.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.