Facebook Google+ Twitter

Najstarsze znalezione spodnie podobne do spodni Justina Bibera

Uczeni zauważyli podobieństwo spodni uszytych 3000 lat temu do spodni pokolenia Justina Bibera.

Niemieccy uczeni, Mayke Wagner i jego koledzy z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie zbadali dwie pary wełnianych spodni z cmentarza w Xinjiang w Chinach. Wiek ich oceniono na ok.3000 lat.

W starożytności ludzie nosili szaty, tuniki i opaski na biodra. Dotychczas za najstarsze uznawano spodnie znalezione w Nepalu. Ich wiek był oszacowany na ok. 2400 lat.

Wyniki rekonstrukcji spodni znalezionych w Chinach był zadziwiający. Szerokie w kroczu ze zwisającą fałdą, takie jakie nosi pokolenie Justina Bibera. Jeden z kolegów Wagnera przymierzył spodnie i stwierdził, że spodnie nie są wygodne i nie nadają się do dłuższego chodzenia.

Zdaniem naukowców potwierdza się długo utrzymywane założenie, że pojawienie się spodni jest związane z jazdą konną.W znalezionych spodniach, w kroczu był wszyty kawałek, który chronił tę część ludzkiego ciała, pozwolał na pełnię ruchu oraz pokrycie wewnętrznej strony ud , co jest przydatne przy jeździe konnej.

" Podczas chodzenia wewnętrzna część nóg, krocze i podbrzusze nie podlegały tarciu przez długi okres czasu, problem powstawał dopiero przy dłuższej jeździe.

Odkrycie to pozwoliło odpowiedzieć na pytanie, kiedy w północno - zachodnich Chinach jazda konna stała się modna - ok 3000 lat temu.

www.newscientist

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.