Facebook Google+ Twitter

Najstarszy działający samochód wystawiony na sprzedaż!

W Hershey w stanie Pensylwania, na aukcji, która odbędzie się 7 października znajdzie się najstarszy samochód na świecie. Dodatkowych emocji dostarcza fakt, że auto jest najzupełniej sprawne. Liczy sobie 127 lat.

 / Fot. Domena publicznaBudowę tego niezwykłego wehikułu zlecono dwóm panom pod koniec XIX wieku, w roku 1884. Byli to George Bouton oraz Charles-Armand Trepardoux. Mecenasem tego przedsięwzięcia był francuski hrabia de Dion.

Samochód otrzymał nazwę "La Marquise". W wolnym tłumaczeniu oznacza to "ruchomy daszek z płótna" lub "markiza". Faktycznie, nazwa jest trafna, bo pojazd wygląda jak markiza na kołach.

Wehikuł ten nie przypomina konstrukcji współczesnych. W okresie rewolucji przemysłowej na znaczeniu zyskiwały maszyny napędzane za pomocą pary. Tak jest i w tym przypadku, auto porusza się przy pomocy aż dwóch silników parowych.

Zasilany parą samochód miał w swojej karierze tylko 3 właścicieli. Automobil może ruszyć z miejsca po około 30 min. palenia węgla, papieru lub drewna. Dopiero po tym czasie, wytwarza się wystarczająca ilość pary do jazdy.

Pojazd posiada zbiornik, w którym nie znajdziemy pochodnych benzyny, lecz marzenie każdego kierowcy, czyli zwykłą wodę. Mieści się w nim 150 litrów tego płynu. Z takim bakiem, samochód przejedzie do 32 km i rozwinie prędkość do 61km/h.

Auto wystartowało w wyścigu, który odbył się w 1887 roku. "La Marquise" przejechała wtedy trasę 30 km i rozwinęła średnią prędkość 42 km/h, co było wielkim osiągnięciem.

Analitycy przewidują, że ten jedyny sprawny egzemplarz znajdzie swego nabywcę. Szacują, że koszt zakupu oscylować będzie w granicach 2-2,5 mln dolarów.

Źródło:
RM Auctions

Najwięcej lajków na Facebooku:
Węgorzewska-Whiskerd: nie chcę przepraszać, że jestem Polką
Piotr Hruszwicki na scenach Lyric Opera!
Chciałbym zmienić wizerunek truckerów. Wywiad z kierowcą ciężarówki
Wędrówki po Moskwie. Metro - tętniące życiem podziemia stolicy
Pomysł Palikota: Jarosław Kaczyński winny katastrofie smoleńskiej


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wątpię aby Audi czy BMW lub jaka inna współczesna z marek samochodów. Po 127 latach miała egzemplarz na chodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.