Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3803 miejsce

Najstarszy i najcenniejszy znaczek pocztowy świata we Wrocławiu!

Warte nawet kilkaset tysięcy euro, ręcznie wycinane maleństwo od soboty przyciąga do Muzeum Poczty Polskiej tłumy gości. Penny Black – pierwszy pocztowy znaczek świata będzie można podziwiać do 25 lutego.

– Pierwszy znaczek ukazał się w 1840 roku w Wielkiej Brytanii, była to rewolucja na skalę światową – zdradza kustosz Muzeum Poczty Polskiej, Lucyna Lipińska. – Dopiero 20 lat po tym wydarzeniu, władze Królestwa Polskiego wydały pierwszy polski znaczek – dodaje.

Niejeden filatelista oddałby za ten znaczek majątek. / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Penny_black.jpgPomysłodawcą wprowadzenia tej formy opłat pocztowych był sir Roland Hill, który szukał rozwiązania problemu nękającego angielską pocztę. Zanim pojawił się znaczek – opłaty za usługi pocztowe uiszczał adresat. Często zdarzało się tak, że osoba, do której list był wysyłany nie chciała płacić za jego otrzymanie. Znalezienie nadawcy graniczyło z cudem, w związku z czym poczta ponosiła finansowe straty. Sposobem na zwiększenie topniejących zysków miał się okazać ręcznie wycinany skrawek papieru z nadrukowaną podobizną królowej Wiktorii.

– Pierwszy znaczek kosztował jednego pensa i był czarny – stąd jego nazwa Penny Back – tłumaczy Tomek z Lubina, młody filatelista, który wybrał się do Wrocławia specjalnie po to, by zobaczyć eksponat. Nie tylko on przyjechał do stolicy Dolnego Śląska właśnie z powodu wystawy – a trzeba wspomnieć, że to nie lada wydarzenie, bowiem ostatni raz Penny Black gościł w Polsce 15 lat temu.

Goście, którzy wychodzą z Muzeum nie ukrywają zadowolenia. – Jestem zaskoczony, że tak cenny eksponat przyjechał do Wrocławia, cieszę się, że mogłam zobaczyć kawałek historii – mówi Joanna Grzegorczyk, wrocławianka. Chociaż pojawiały się również głosy niezadowolenia: – To żałosne, że coś tak cennego zostało wystawione na jakimś uboczu, w starej gablocie – narzeka młody student, Wojtek.

Najstarszy znaczek świata będzie można podziwiać do 25 lutego – nie będzie to jednak koniec filatelistycznych atrakcji, bo jak na Muzeum Poczty Polskiej przystało, już niedługo pojawi się nowa ekspozycja – tym razem zwiedzający będą mieli okazję obejrzenia pierwszego polskiego znaczka. – Za takie rarytasy można oddać nawet cały majątek! – deklaruje jeden z zapalonych miłośników poczty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.02.2008 14:08

Najstarszy to on jest, ale to drugie jego określenie jest zupełnie nieprawdziwe.
Wskazuje jednoznacznie na filatelistyczną ignorancję autora.

Aktualnie kilka sztuk jest oferowanych w eBayu: http://tinyurl.com/2xt9xj

Ceny nie wskazują na rewelację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.02.2008 22:09

Ja zbieram do dziś, mam swój temat - prehistoria :)
A tak z ciekawości, kto jest szczęśliwym posiadaczem tego cacuszka ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawostka. Kiedyś zbierałem znaczki, taka mania w podstawówce była :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.