Facebook Google+ Twitter

Najstarszy na świecie żelazny most wiszący jest w Ozimku. Zdjęcia

Zbudowany w 1827 r., w ówczesnej Hucie Małapanew, był pierwszym w Europie całkowicie żelaznym mostem wiszącym. Obecnie jest najstarszym istniejącym tego typu obiektem na świecie i zabytkiem klasy zerowej. Pięknie wyremontowany, jest ogólnodostępny i warto go obejrzeć z bliska. Do tej pory było to niemożliwe, bo most był na zamkniętym terenie Huty.

1 z 14 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Projektantem i wykonawcą mostu został Karl Schottelius, królewski mistrz hutniczy z  Huty Malapane, która istnieje do dnia dzisiejszego - od 1945 roku pod nazwą Huta Małapanew. Fot. W.Arciszewski
Projektantem i wykonawcą mostu został Karl Schottelius, królewski mistrz hutniczy z Huty Malapane, która istnieje do dnia dzisiejszego - od 1945 roku pod nazwą Huta Małapanew. Fot. W.Arciszewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Panie Wojciechu, zachęcił mnie Pan do odwiedzenia i sfotografowania mostu oraz Ozimka. Bywałem w latach 60. w Turawie, ale tam nie dotarłem, a szkoda. Teraz przeznaczę któryś weekend. Mosty jako architektoniczne perełki(szczególnie kolejowe) bardzo mnie interesują...
Pozdrawiam Jerzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro…o takim moście o którym Pani marzy, znajduje się w Paryżu. To najbardziej romantyczne miejsce jest mostem dla pieszych znajdujących się w samym środku Paryża. Ten cudowny Pont des Arts ( bo tak sie on nazywa) łączy Louvre z Instytutem de France i przyciąga do siebie zakochane pary którzy swoją miłość zapieczętować chcą pięknym i już wieloletnim rytuałem.
Zakochani wspólnie zakładają olbrzymią kłódkę na metalowym rusztowaniu mostu i wspólnie wrzucają ten klucz, jako symbol wiecznej wspólnoty i miłości do Sekwany. Każdego wieczora zamienia się Pont des Arts w wielki plac biwakowy czy jakbyśmy to powiedzieli Piknikowy na którym niezliczona rzesza romantyków wspólnie spożywają kolację przy wspaniałym widoku zachodzącego słońca.
Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki za info i za n a p r a w i e n i e - oceny...;)))
rozumiem, że ten most jest teraz modnym deptakiem i miejscem spotkań i westchnień dla zakochanych... Wojciechu, powiadom nas kiedy pierwsza para przysięgła sobie miłość, ogłosiła zaręczyny na tak wspaniałym moście. Aha. czy ktoś już z niego skakał do rzeki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu, naprawiam pani przeoczenie. Takich ocen, jak w polityce, jest bardzo dużo. Wystarczy moment zmniejszonej koncentracji i głosujemy niezgodnie ze swoimi poglądami. Tutaj jednak ciężar gatunkowy błędu jest znacznie mniejszy, niż w polityce...
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu,
Sporo ciekawych informacji na temat historii mostu znajdziesz tutaj:
http://www.gornoslaskie-dziedzictwo.com/index.php?action=przemyslowe&id=32

Na dzisiaj sprawa wygląda tak: po jednej stronie Małej Panwi jest centrum Ozimka, a zaraz na drugim brzegu Huta Małapanew (budynek z fot nr 1 stoi tuz nad rzeką) i most prowadzi do jednego z wejść do huty i biura przepustek (widoczne na drugim planie na fot 7). Każdy może po nim przejść, po drugiej stronie jest niewielki, teren uporządkowany i udostepniony po remoncie.

W momencie zbudowania most był waznym elementem komunikacji międzymiastowej, ale jak to bywa-w miarę rozbudowy huty-jego tranzytowa ranga malała, aż w końcu stał się jedynie wewnątrzzakładowym elementem komunikacji huty , w dodatku 30 metrów za ogrodzeniem, , a turyści mogli go tylko oglądąc zza płotu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety odp. a właściwie WIKI. wcale mnie nie satysfakcjonuje. Dziękuje Piotrze, chciałabym wiedzieć konkretnie ...po jednej stronie huta...to wiemy. ale jakiś cel przechodzenia z jednej strony brzegu na drugi być musi... Może centrum Handlłowe? Może Stary Rynek, Kościół ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wikipedia: ...Most służył ogólnej komunikacji na trasie Ozimek - Zawadzkie do 1938 r. Następnie do 2010 roku znajdował się na terenie huty Małapanew i użytkowany był jako wewnętrzny most przez pieszych.
W lipcu 2009 roku rozpoczęto gruntowną renowację mostu. Most został rozebrany, odnowiony i ponownie złożony. Konstrukcja mostu wzmocniona została stalowymi linami. Wykonano również nową kładkę dla pieszych oraz oświetlenie. Po renowacji we wrześniu 2010 roku most został ponowne udostępniony do użytku jako atrakcja turystyczna miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja mam pytanie. Jaki trakt komunikacyjny łączy most? skąd dokąd? konkretnie prowadzi droga przez most? obecnie dostępna tylko dla pieszych i prawdopodobnie rowerów? Skraca, ułatwia? Jak by nie było 190 lat emu nie budowano mostu "takiego" dla"urody" jak wieżę Eiffla...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje panie Arciszewski, ze przypomnial Pan o wysokiej kulturze przemyslowej w XVIII w. na szlonsku

Officina ferraria abo Huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego :

poemat z roku 1612

Wszakoż w księstwie opolskim nad te wszytkie szląskie
Kuźnice nasławniejsze już są małpadewskie;

Także i te, co z nimi z jednych rud działają
Żelazo, niepodlejszą od nich sławę mają.

Między którymi naprzód bruskowska nastała,

Która także od Niemców zbudowana była
Z tejże ziemie myszyńskiej na Małpadwi rzece,

Która – wstawszy od granic polskich – w Odrę ciecze.

Te kuźnice Małpadwią z przodku nazywano

Od Małpadwie, iż ją zbudowano
Przy niej; zaczym tych czasów te wszytkie kuźnice

Małpadewskimi zową, co są na tej rzece.

Których jest siedm: od góry zielonego pierwsza,
Wtorą zową miodkowską tę, co jej jest bliższa,

Pod tą jest barzo stara kuźnica kuczowska,
Czwarta niżej w pół mili leży jędrykowska.

Niżej zaś jędrykowskiej w ćwierć mili kuźnice
Jest plaplińska kuźnica tam, gdzie Pałecznice

Strumień wpada w Małpadew, którą osobliwie

Na kopcu postawiono w miejscu grzecznym prawie.

Autorem tego poematu o Hucie Malapanew jest Roździeński Walenty

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niebywała ciekawostka...5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.