Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24994 miejsce

"Najświętsza Panienka" w katalogu Uli Batko do wernisażu w MGB

"Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" to katalog Uli Batko, którego promocja - z trwającą obecnie wystawą - będzie miała miejsce 21 czerwca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Matka Boska Skępska, Dobrzyń 1938 / Fot. Materiał MG Bytom"Maryjna pobożność ludowa - bardzo bogata i zróżnicowana - jest zakorzeniona w wierze i miłości ludu zamieszkującego Śląsk. Odzwierciedlają to głęboko przeżywane w śląskich rodzinach praktyki religijne. Liczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, noszenie medalików, czczenie obrazów Najświętszej Maryi Panny, to tylko niektóre z praktykowanych form pobożności" - pisze ks. Tadeusz Paluch, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Jacka we wstępie do katalogu Urszuli Batko - Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Jedną z wystaw czasowych obecnie prezentowanych w bytomskim Muzeum Górnośląskim jest ekspozycja prezentująca kolekcję wizerunków Matki Boskiej z Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego.

Zbiory były gromadzone od połowy XX w. aż do czasów obecnych. Kolekcja obejmuje obrazy na płótnie z XIX-XX w., szkle, papierze - oleodruki i linoryty z XVIII-XX w., ikony z XIX-XX w., rzeźby w drewnie z XIX - XX w., figurki porcelanowe oraz Matka Boska Bolesna - litografia / Fot. Materiał MG Bytomgipsowe, które były częścią ołtarzyków domowych w mieszkaniach robotniczych i chłopskich na Śląsku. Na wystawie prezentowane są najcenniejsze, najciekawsze, nietypowe oblicza Madonny wybrane spośród 400 obiektów.
Jednakże nie tylko obrazy są prezentowane na wystawie. Wraz z rozwojem sanktuariów oraz miejsc pątniczych nastąpił rozkwit zakładów produkujących pamiątki maryjne. Pojawiło się wielu artystów, w tym nieprofesjonalnych tworzących przedmioty z wizerunkiem Bożej Rodzicielki. Zatem poza obrazami, wyeksponowano obrazki, różańce, figurki, książeczki, modlitewniki, a także pamiątki z okazji I Komunii Świętej, wstąpienia do Sodalicji Mariańskiej czy bierzmowania. Nie zabrakło Urszula Batko autorka katalogu - "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" / Fot. Piotr A.Jeleńfotografii przedstawiających ołtarzyki domowe, przydrożne kapliczki, dokumentujące pielgrzymki i wnętrza sanktuariów.
Wystawę tworzą głównie eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów, ale są i takie, które zostały przekazane ze śląskich parafii katolickich.

Katalog autorstwa Urszuli Batko - wydany do wystawy - zawiera charakterystykę kolekcji liczącej ponad 400 eksponatów, omówienia technik wykonania m.in. drzeworytów, obrazów na szkle i płótnie, a także rzeźby drewnianej. Czytelnik znajdzie również opis niektórych świąt maryjnych, historię różańca, szkaplerza i medalika, a także objawień i cudownych wizerunków. W opracowaniu zawarto także eksponaty, które z różnych powodów (często konserwatorskich) nie znalazły się na wystawie. / Fot. Materiał MG Bytom
W programie promocji katalogu przewidziano również omówienie kolekcji, oprowadzenie po wystawie a także wykład Iwony Brandys z Muzeum Miasta Jaworzna o wizerunku Matki Boskiej Pasawskiej.

Urszula Batko - "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu"
Promocja katalogu - 21.06.2013 r. godz. 16.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Sala Kolumnowa ul. W. Korfantego 34

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.