Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Najświętsza Panienka" w katalogu Uli Batko do wernisażu w MGB

Redakcja
Matka Boska Skępska, Dobrzyń 1938
Matka Boska Skępska, Dobrzyń 1938 Materiał MG Bytom
"Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" to katalog Uli Batko, którego promocja - z trwającą obecnie wystawą - będzie miała miejsce 21 czerwca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

"Maryjna pobożność ludowa - bardzo bogata i zróżnicowana - jest zakorzeniona w wierze i miłości ludu zamieszkującego Śląsk. Odzwierciedlają to głęboko przeżywane w śląskich rodzinach praktyki religijne. Liczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, noszenie medalików, czczenie obrazów Najświętszej Maryi Panny, to tylko niektóre z praktykowanych form pobożności" - pisze ks. Tadeusz Paluch, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Jacka we wstępie do katalogu Urszuli Batko - Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Jedną z wystaw czasowych obecnie prezentowanych w bytomskim Muzeum Górnośląskim jest ekspozycja prezentująca kolekcję wizerunków Matki Boskiej z Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego.

Zbiory były gromadzone od połowy XX w. aż do czasów obecnych. Kolekcja obejmuje obrazy na płótnie z XIX-XX w., szkle, papierze - oleodruki i linoryty z XVIII-XX w., ikony z XIX-XX w., rzeźby w drewnie z XIX - XX w., figurki porcelanowe oraz gipsowe, które były częścią ołtarzyków domowych w mieszkaniach robotniczych i chłopskich na Śląsku. Na wystawie prezentowane są najcenniejsze, najciekawsze, nietypowe oblicza Madonny wybrane spośród 400 obiektów.
Jednakże nie tylko obrazy są prezentowane na wystawie. Wraz z rozwojem sanktuariów oraz miejsc pątniczych nastąpił rozkwit zakładów produkujących pamiątki maryjne. Pojawiło się wielu artystów, w tym nieprofesjonalnych tworzących przedmioty z wizerunkiem Bożej Rodzicielki. Zatem poza obrazami, wyeksponowano obrazki, różańce, figurki, książeczki, modlitewniki, a także pamiątki z okazji I Komunii Świętej, wstąpienia do Sodalicji Mariańskiej czy bierzmowania. Nie zabrakło fotografii przedstawiających ołtarzyki domowe, przydrożne kapliczki, dokumentujące pielgrzymki i wnętrza sanktuariów.
Wystawę tworzą głównie eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów, ale są i takie, które zostały przekazane ze śląskich parafii katolickich.

Katalog autorstwa Urszuli Batko - wydany do wystawy - zawiera charakterystykę kolekcji liczącej ponad 400 eksponatów, omówienia technik wykonania m.in. drzeworytów, obrazów na szkle i płótnie, a także rzeźby drewnianej. Czytelnik znajdzie również opis niektórych świąt maryjnych, historię różańca, szkaplerza i medalika, a także objawień i cudownych wizerunków. W opracowaniu zawarto także eksponaty, które z różnych powodów (często konserwatorskich) nie znalazły się na wystawie.
W programie promocji katalogu przewidziano również omówienie kolekcji, oprowadzenie po wystawie a także wykład Iwony Brandys z Muzeum Miasta Jaworzna o wizerunku Matki Boskiej Pasawskiej.

Urszula Batko - "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu"
Promocja katalogu - 21.06.2013 r. godz. 16.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Sala Kolumnowa ul. W. Korfantego 34

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Najświętsza Panienka" w katalogu Uli Batko do wernisażu w MGB - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto