Facebook Google+ Twitter

Najszczęśliwsi są mieszkańcy Panamy, Polacy dopiero na 59. miejscu. Powstał globalny raport o szczęściu

Panama została liderem rankingu najszczęśliwszych państw na świecie. Stany Zjednoczone zajęły 14. miejsce. Polska znalazła się dopiero na 59. pozycji - wynika z raportu Gallup-Healthways. Badano tzw. globalny indeks dobrostanu.

 / Fot. Raport Gallup-Healthways"Imponujące wyniki gospodarcze Polski w ciągu ostatniej dekady, szczególnie w czasie globalnego kryzysu finansowego pozwoliły Polakom dogonić bogatsze społeczeństwa europejskie pod względem PKB na mieszkańca i cieszyć się jakością życia, której wcześniej nie doświadczyli" - czytamy we wspólnym raporcie Gallup-Healthways. Jego twórcy podkreślają, że Polsce udało się pomyślnie przejść od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej. Ich zdaniem proces ten odbył się bez "dramatycznego wzrostu nierówności" i łatwiej porównać nasz kraj z państwami zachodnimi niż innymi krajami bloku sowieckiego.

Raport powstał na podstawie badań przeprowadzonych na 133 tys. respondentów w 135 krajach świata. Badano pięć elementów składających się na dobrostan.

Pierwszym z nich jest "poczucie celowości" rozumiane jako zadowolenie z tego, co robi się na co dzień, motywacja do realizacji celów. Drugi to "społeczność" pojmowana jako relacje z innymi, ich wsparcie i miłość. Trzeci filar to "finanse" i ich wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Czwarty to "wspólnota" ujęta jako element identyfikujący z miejscem, w którym mieszkamy. Ostatni filar to wymiar "fizyczny" związany ze zdrowiem i energią życiową.

10 miast uznanych za najmniej przyjazne miejsca świata 2014 roku


Na szczycie listy krajów, których mieszkańcy czują się spełnieni w co najmniej w trzech powyższych obszarach, znajduje się Panama. Drugie miejsce zajmuje Kostaryka, a trzecie Dania. Czwarta jest Austria, piąta Brazylia. Dopiero na czternastym miejscu znajdziemy Stany Zjednoczone. Nasz kraj uplasował się na 59. pozycji. Przed Polską znajdziemy chociażby Malezję, Kosowo, Turkmenistan, Kirgistan, Węgry czy Słowenię.

Tylko 18 proc. mieszkańców naszego kraju ma poczucie celowości. 26 proc. czuje spełnienie w obszarze "społeczności". 31 proc. chwali sobie wymiar finansowy, 20 proc. wspólnotowy, a 21 proc. fizyczny.

Nasze wynik są słabsze od tych mierzonych w całym regionie. Przykładowo, poczucie spełnienia finansowego ma 37 proc. mieszkańców tej części świata. 28 proc. wskazuje spełnienie na polu wspólnotowym. Według twórców raportu wpływ na badane obszary ma relatywnie wysokie bezrobocie w Polsce. Znacznie lepiej wypadamy w skali globalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I dlatego Pani Marto, jesteśmy w pierwszej sześćdziesiątce a nie osiemnastce.
A ponadto uświadomiono nas, że jesteśmy szczęśliwi bo inni mają gorzej od nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Imponujące wyniki gospodarcze Polski w ciągu ostatniej dekady, szczególnie w czasie globalnego kryzysu finansowego pozwoliły Polakom dogonić bogatsze społeczeństwa europejskie pod względem PKB na mieszkańca i cieszyć się jakością życia, której wcześniej nie doświadczyli." - czytamy we wspólnym raporcie Gallup-Healthways.

Nie wiem, śmiać się czy płakać na takie dictum twórców raportu. PKB per capita uparcie traktuje się jako najistotniejszy miernik jakości życia, choć jest to tylko wartość dóbr i usług wytworzonych rocznie w danym kraju podzielona przez liczbę mieszkańców. Informuje o kondycji gospodarki, która nie musi się przekładać na dobrobyt obywateli. Wystarczy porównać PKB per capita z Actual Individual Consumption - wskaźnikiem obrazującym konsumpcję na jednego mieszkańca. A pod tym względem Polska w 2013 r. osiągnęła 73 proc. średniej UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.