Facebook Google+ Twitter

Najtańsze oferty internetu na łączach TP

Już 300 tys. abonentów korzysta z internetu dostarczanego przez operatorów alternatywnych na łączach TP. Portal konsumencki Verivox.pl porównał aktualne koszty internetu BSA u największych dostawców.

Od ponad dwóch lat Telekomunikacja Polska zobowiązana jest odpłatnie udostępniać swoją infrastrukturę niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Efekty działań UKE zmierzających do liberalizacji rynku są widoczne – według danych TP, w październiku 2008 r. udział łączy internetowych u tego operatora dzierżawionych przez operatorów alternatywnych wyniósł 16 proc.

Czy to dużo? Biorąc pod uwagę niewielką wiedzę Polaków na temat liberalizacji rynku dostawców internetu, wydaje się, że wskaźnik ten jest wysoki. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że usługi świadczone przez TP nie należą do najtańszych, a w perspektywie zbliżającej się kulminacji światowego kryzysu gospodarczego warto szukać oszczędności także na polu usług elektronicznych, to okaże się, że zainteresowanie Polaków ofertą operatorów alternatywnych jest raczej niewielkie. Tymczasem rankingi wyliczone przez portal konsumencki Verivox.pl pokazują, że zupełnie niesłusznie – wybór niezależnego dostawcy to nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznych oszczędności.

Zestawienie średnich kosztów miesięcznych najtańszych ofert dostępu do internetu w technologii BSA dla najpopularniejszych prędkości i okresów umów. / Fot. Agata Szpak
Powyższy wykres prezentuje porównanie kosztów najtańszych, dostępnych na polskim rynku, ofert szerokopasmowego internetu BSA (Bitstream Access) w najpopularniejszych opcjach prędkości i okresów umów. Wykres ten pozwala również łatwo ustalić, jak szybki internet (z modemem) można nabyć za określoną kwotę.

Przykładowo – wydając 47,09 zł miesięcznie możemy dostać internet 512 kbit/s z umową na rok. Zauważmy jednak, że przeznaczając dodatkowo na miesięczne wydatki związane z internetem zaledwie 47 groszy, możemy cieszyć się łączem o dwukrotnie szybszej przepustowości; w tym ostatnim przypadku musimy jednak związać się z operatorem aż na trzy lata.

W przypadku wyższych opcji prędkości warto zwrócić uwagę na niewielkie różnice w cenie łącza między umowami na dwa lata oraz na trzy lata. Miesięczne ulgi za podpisanie dłuższej umowy są tutaj dosłownie groszowe (0,48 zł w wypadku łączy 2 Mbit/s oraz 0,73 zł w wypadku prędkości 6 Mbit/s), a więc zdecydowanie zbyt mało atrakcyjne, by zachęcać do zakupu ofert na 36 miesięcy.

Podkreślić przy tym należy, że wiele ofert, które znalazły się w rankingu portalu Verivox.pl, m. in. Dialogu, Multimo oraz eTopu, jest ważna tylko do końca roku. Trudno prognozować, jak będą kształtowały się ceny dostępu do internetu w 2009 roku. Część ofert prawdopodobnie zostanie przedłużona, biorąc jednak ostatnie tendencje na rynku, w wypadku pozostałych nie można wykluczyć niewielkich zmian w cennikach, z podwyżkami cen na niektóre usługi włącznie. Jedno jest pewne – na tak duże przeceny jak w poprzednich dwóch latach nie ma raczej co liczyć.

Na kolejnej stronie zamieszczam wybrane zestawienia ofert dla najczęściej wybieranych prędkości oraz najpopularniejszych okresów umowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.