Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31212 miejsce

Najważniejsi politycy Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom katastrofy

Czterdziestominutową uroczystością na sali obrad plenarnych uczcił Parlament Europejski pamięć polskich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Na sali obecni byli wszyscy najważniejsi politycy zjednoczonej Europy.

 / Fot. Parlement EuropéenPrzez pół godziny, cały czas stojąc, najwyżsi dygnitarze byli świadkami odczytywania pełnej listy 96 ofiar katastrofy, w której zginął prezydent Polski, jego małżonka, 18 posłów i senatorów, najważniejsi wojskowi dowódcy i osoby im towarzyszące. W milczeniu oddawali im hołd posłowie do Parlamentu Europejskiego, komisarze Komisji Europejskiej, najważniejsi politycy Rady Europy, ambasadorowie akredytowani przy Unii.

 / Fot. Parlement EuropéenWzruszającą uroczystość, rozpoczętą odegraniem hymnu Unii i Polski, prowadził Jerzy Buzek, przewodniczący PE. - Reakcje z jakimi się spotykam dowodzą, że Europa jest z moim krajem. Jesteśmy też wzruszeni reakcją Rosjan, ich pełną gotowością do pomocy i zrozumieniem - mówił przewodniczący. - Dziękujemy naszym rosyjskim przyjaciołom.

Listę nazwisk ofiar odczytywali nie tylko posłowie z Polski. Byli także parlamentarzyści z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wyczytaniu każdego nazwiska towarzyszyło umieszczenie żółtej róży pośrodku sali obrad i wyświetlenie zdjęcia na telebimach. Galerie nad salą były zapełnione do ostatniego miejsca.

Kilkanaście minut przed tą specjalną sesją z dziennikarzami spotkali się członkowie delegacji polskiego Parlamentu, w skład której weszli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Niesiołowski nie popisywał się tym razem złośliwościami pod adresem prezydenta. Wręcz przeciwnie. Stwierdził, że nieprawdą jest, iż nie ma ludzi niezastąpionych. "Polska przechodzi próbę patriotyzmu. Szkoda, że przyszło nam za nią zapłacić tak wysoką cenę" - dodał.

Obejrzyj materiał wideo

Czytaj także:

Prezydent Obama ani kanclerz Merkel nie przylecą do Krakowa
Wejściówkę na pogrzeb prezydenta sprzedam za tysiąc złotych
Sarkofag pary prezydenckiej już gotowy
Polacy żegnają parę prezydencką w Londynie
Czuwanie przy trumnach prezydenckich w archikatedrze
Kraków na kilkanaście godzin przed uroczystościami
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/prezydencki_minister_zegnal_ofiary_katastrofy_powstrzymujac_134213.html
Kraków przygotowuje się do wizyty prezydenta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.