Facebook Google+ Twitter

Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-12 08:41

Wraz z rozwojem tolerancji i powszechnego zrozumienia znikają wszelkie opory i bariery względem osób niepełnosprawnych. Urzędy, instytucje publiczne dostosowują swoje siedziby do osób niepełnosprawnych, jednak co z instytucjami kulturalnym?

Razem w kinie 2008. / Fot. http://www.ngo.pl/Na całym świecie wiele kin, teatrów i innych instytucji kulturalnych ma w swojej ofercie specjalne programy dla osób niewidomych. Są to specjalne spektakle lub też projekcje opatrzone audiodeskrypcją. Czym ona jest? To nic innego jak słowny opis obrazów i treści wizualnych, umożliwiający osobom niewidomym i słabowidzącym zrozumienie i korzystanie z informacji, które z różnych względów mogą być dla nich niedostępne. Jednak w Polsce pojęcie to nie jest jeszcze tak dobrze znane społeczeństwu. A szkoda, ponieważ sam tylko Polski Związek Niewidomych zrzesza 73 tysiące członków.

W Polsce rozwojem audiodeskrypcji zajmuje się ”Fundacja Audiodeskrypcja”. Pracujące w niej osoby realizują przedsięwzięcia na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Dzięki pracownikom fundacji w 2006 roku w Białostockim kinie „Pokój” odbył się pierwszy w Polsce pokaz filmu z audiodeskrypcją, następnie Białostocki Teatr Lalek zrealizował pierwszy w Polsce spektakl teatralny z audiodeskrypcją. Taka innowacyjna w Polsce forma prezentacji przedsięwzięć kulturalnych została zastosowana również podczas seansów odbywających się w ramach 32. oraz 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
21 lutego 2008 roku wydany został pierwszy w Polsce film na DVD z audiodeskrypcją dla niewidomych i słabowidzących oraz napisami dla niesłyszących. Był to „Katyń” Andrzeja Wajdy. Również w ubiegłym roku kino „Muza” z Poznania zorganizowało cykl integracyjnych pokazów filmowych „Razem w kinie ’08”, wstęp na wszystkie seanse był bezpłatny i obejmował sześć projekcji filmów m.in takich, jak „Shrek” czy „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego.

Niewidoma Agnieszka, która straciła wzrok mając 20 lat mówi, że bardzo brakuje jej kontaktu z filmem oraz innymi wyrazami artystycznymi do których przywykła mając jeszcze wzrok. Dla niej audiodeskrypcja to terapia wzmacniająca jej poczucie wartości. Dzięki tej formie opisów filmu może z widzącymi rówieśnikami rozmawiać o kinematografii i wymieniać swoje poglądy co sprawia, że czuje się na równi ze swoimi zdrowymi znajomymi. W Polsce jednak wciąż mało jest osób zajmujących się opisywaniem widzianych obrazów na rzecz niewidomych. Dlatego też „Fundacja Audiodeskrypcja” organizuje na przykład warsztaty tworzenia audiodeskrypcji dzieł sztuki w Galerii Arsenał mieszczącej się w Białymstoku. Odbywające się zajęcia były bezpłatne, ale ich uczestnicy zobligowali się do opisywania dzieł sztuki na trzech najbliższych wystawach w galerii. Przedmiotem warsztatów było utworzenie audiodeskrypcji do prac Marka Kijewskiego.

Jak mówi pani Barbara Szymańska, osoba która jako pierwsza poruszyła w Polsce temat audiodeskrypcji,
grupa tworząca Fundację brała również udział w realizacji projektu Agencji Artystycznej MTJ kolekcja DVD "Polskie kino wojenne". Przygotowała ona audiodeskrypcję do filmów oraz uczestniczyła w kampanii promocyjnej. Działania „Fundacji Audiodeskrypcja” mają przyczynić się do stosowania kolejnych rozwiązań w pomocy i samopomocy oraz do zwiększenia profesjonalizacji świadczonych usług w zakresie pokonywania barier z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością. W dobie wyrównywania szans, pokonywania barier oraz integrowania społeczeństwa, każdy niepełnosprawny powinien mieć szansę uczestnictwa w życiu kulturalnym niezależnie od tego czy porusza się na wózku, czy też nie widzi. Więcej szczegółowych informacji dotyczących audiodeskrypcji można znaleźć tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

= za poruszenie tematu i ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.03.2009 09:08

+ za podjęcie tematu. Polecam także art. o audiodeskrypcji i ciekawym eksperymencie w Elblągu oraz z wypowiedziami osób niewidomych i widzących. "Kino dla niewidomych" http://razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=1558

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.