Facebook Google+ Twitter

Największa epidemia wszystkich czasów wciąż zagraża światu

Oto największa publiczna tajemnica XX wieku; pierwszej wojny światowej nie zakończyli ludzie, ale zaraza, która powaliła wojska na linii frontu. Ta choroba może pojawić się znowu i zabrać do grobu kilkaset milionów. Badania nad nią trwają.

Przenoszenie żywego wirusa H1N1. Creative Commons / domena publiczna / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Influenza_virus_research.jpgW połowie roku 1918 trwały niemieckie ofensywy na froncie zachodnim, możliwe w wyniku ściągnięcia wojsk z frontu wschodniego, który przestał istnieć wskutek rewolucji bolszewickiej i wojny domowej w Rosji. Był to już piąty sezon wyjątkowo krwawych walk w północnej Francji, prawdziwych hekatomb żołnierzy obu stron. Strasznej wojnie towarzyszyła równie upiorna pogoda. Na obszarach odznaczających się zazwyczaj gorącym okresem letnim i bezchmurnym niebem niemal bez przerwy padało i panowało silne zachmurzenie. Temperatura w ciągu dnia wahała się około pięciu stopni powyżej zera.

Główne mocarstwa cywilizowanego świata od czterech lat toczyły śmiertelne, a zarazem obłędne zapasy, których końca nie było widać i co do których było już przeraźliwie jasne, że zadają niepowetowane straty wszystkim stronom walczącym. Jednak jaśnie oświecone rządy nie miały najmniejszej ochoty ani przyznać się do porażki ani zgodzić się na kompromis z nieprzyjacielem. Tymczasem świnie w gospodarstwach rolnych w pobliżu linii frontu zaczęły nagle padać na bardzo dziwną chorobę. Jak już wspomniałem jaśnie oświecone rządy miały zupełnie co innego na głowie i pozostały obojętne na próby zwrócenia uwagi na tę chorobę, którą zaczęli się zarażać niektórzy rolnicy.

W sierpniu 1918 zaraza zaczęła szerzyć się wśród ludzi. Była to druga, uzłośliwiona fala tzw. hiszpanki, a inaczej grypy hiszpańskiej (spanish influenza). Pierwsza fala przeszła przez wiele krajów, wojujących i neutralnych, na wiosnę tegoż roku. Choroba polegała na silnym przeziębieniu i biegunce, która po kilkunastu dniach kończyła się wyzdrowieniem. Tym razem jednak hiszpanka zaczęła zabijać. W przypadku wystąpienia zapalenia płuc (około połowa chorujących) śmiertelność wynosiła 97 procent. Ciężko chorych żołnierzy kierowano do przepełnionych rannymi szpitali polowych. Zarażonych przybywało w coraz większym tempie. We wrześniu jeden ze statków przewożących zwolnionych z dalszej służby żołnierzy amerykańskich zawlókł tę chorobę na drugą stronę oceanu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

W 1834 roku Charles Thilorir co prawda przez przypadek ale zawsze to coś .To coś to jest SUCHY LÓD . Od 1925 roku był już opatentowany gdyż stał się całkiem popularnym w chłodnictwie. Mogę dodać, że Wikingowie stosowali lodówki. Przypomnę w tym miejscu, że to oni odkryli Amerykę i nazwali ja Witland.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Lodówkę taką na lód mam jeszcze w piwnicy. Wiem od Dziadka, że ma chyba już 100 lat. co najmniej. Ładna szafka i myszy do niej nie włażą, bo szczelna bardzo. ;))) Natomiast często były tzw. lodownie w ziemiankach, specjalnie do przechowywania zapasów w lecie. Trzymało się w ziemiance lód z jeziora taka lodownia była w wielu dworach i to jeszcze w XIX w.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Chyba jednak nie wystarczy Lidko.
Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: Świenta prowda, Tyż prowda i Gówno prowda. — Józef Stanisław Tischner.

Poloniści swoje a logicy i filozofowie swoje.
Uważam, że : nie można się "cofać w tył" .;))) hihihihi....
Pozdrówka. B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grzegorz Wasiluk. Informuję. Lodówki już wówczas były i znacznie wcześniej. Nie były takie jak obecnie na elektryczność Zapewniam Pana, były.
Taki pierwszy z brzegu podam panu przykład . Lód z jeziora zmagazynowany np. w ziemiance a wymieszany z trocinami. Można to nazwać chłodnią ale tez lodówką. Przecież podstawowym składnikiem do utrzymania niskich temperatur jest właśnie lód.
Proszę nie wziąć tego za przytyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tekście popularnonaukowym styl nie musi być tak sformalizowany, warto o tym pamiętać. A gdyby potrzebny był autorytet z wyższej półki, to załączamy wyjaśnienie:)

"Pewne prawdy mogą być nieoczywiste (dla jednych) lub oczywiste (dla innych), np. to, że grając w gry liczbowe, statystycznie więcej się traci, niż zyskuje. Jeśli jednak ktoś swoją opinię przedstawia jako prawdę oczywistą, najprawdziwszą prawdę, oczywistą oczywistość itp., to po pierwsze zarzuca ślepotę albo złą wolę osobom, które mają inną opinię, a po drugie wyklucza z góry wszelką dyskusję, gdyż „oczywista prawda” przecież nie podlega dyskusji. Szermowanie argumentem „prawdy oczywistej” nie jest niepoprawne, ale może być nieuczciwe" — Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

I może to wystarczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zatem Panie Magistrze, nie wypada używać pleonazmów (z gr. pleonasmos "nadmiar") a o maśle nie napisać, że jest maślane. ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Grzegorz Wasiluk

Hmm, czyżby poczciwe masło w jakiś sposób przyczyniło się do wojny ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako student miałem szczęście. Promotor mojej pracy magiterskiej nie robił uwag odnośnie niewłaściwego położenia przecinków. Proszę o wybaczenie, ale czeka na mnie zagadnienie transportu masła z Australii do Anglii w 1914. Jest najprawdziwszą prawdą, że nawet owoce miękkie transportowano wtedy przez oceany statkami parowymi mimo, że na wynalazek lodówki trzeba było poczekać jeszcze ćwierć wieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę jednak w naukowym tekście, nie pisać jak w tym, który do takiego się chce zaliczać :

"W tym wszystkim jedno było n a j p r a w d z i w s z ą prawdą: rozprzestrzenianiu się choroby sprzyjały wielkie miasta i zgromadzenia w miejscach publicznych.

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga Kowalczyk Nazwa grypa hiszpańska wzięła się stąd, że hiszpańska prasa, nie skrępowana cenzurą wojenną jako pierwsza zaczęła pisać o tym, że w ogóle jest jakaś epidemia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.