Facebook Google+ Twitter

Największa konferencja FTTH na świecie w Warszawie

Fachowcy branży telekomunikacyjnej spotykają się po raz dwunasty

Ponad 3000 wizytujących gości z 85 krajów, 95 wystawców, 130 prelegentów to wynik zakończonej wczoraj w halach EXPO XXI w Warszawie konferencji, której organizatorem było europejskie przedstawicielstwo FTTH Council, organizacji branżowej , której misją jest zwiększenie dostępności ultraszybkich światłowodowych sieci dostępowych opartych na technologii "światłowód do domu" (ang. FTTH - fibre to the home). FTTH Council Europe obchodziła w zeszłym roku swoje dziesięciolecie - została założona w 2004 r. przez pięciu potentatów z branży - Emtelle, OFS, Corning, Cisco i Alcatel.
Można przyjąć, że wybór Polski na gospodarza tegorocznej konferencji nie był przypadkowy bowiem jesteśmy w przededniu podejmowania kluczowych decyzji dotyczących strategii cyfrowej kraju, ujętej w programie operacyjnym Polska Cyfrowa. Otwierający obrady minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki zaznaczył, że na realizację w/w programu na lata 2014-2020 będą przeznaczone środki w wysokości 10 mld zł, w tym wkład unijny to aż 8 mld. W tej chwili jesteśmy na etapie budowania 40 tys. km linii swiatłowodowych. Program realizowany przez MAC ze współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego obejmie 3 płaszczyzny - dostęp do szybkiego internetu, rozwój dostępnych w sieci e-usług i zasobów oraz kompetencje cyfrowych umiejętności obywateli.
Uczestnicy spotkania z pewnością zainteresowani byli głównie pierwszym z wymienionych elementów Programu - szybkość łączy, która nie jest oszałamiająca w naszym kraju, a co za tym idzie jest dużo do zrobienia na tym polu, zwłaszcza porównując się do naszych bałtyckich sąsiadów - europejskich liderów stosowania nowoczesnych technologii. 70% polskich gospodarstw ma obecnie dostęp do internetu, ale regularnie korzysta z niego ok. 60%. Wśród nich z kolei ok. 76% zadowala się prędkością do 10Mb/s, a jedynie 4% - 30 Mb/s (dla uproszczenia przyjmujemy prędkość ściągania danych, prędkość ładowania danych przy łączach asymetrycznych jest z reguły dużo gorsza). Przepustowość i stabilność łącza ma duże znaczenie w przypadku rozwoju nowoczesnych zastosowań i usług świadczonych przez internet takich jak telepraca, e-zdrowie (telemedycyna), e-learning , komunikacja z transmisją wideo, udostępnianie i pobieranie dużych plików, technologia VOD (filmy na żądanie), załatwianie spraw administracyjnych (tzw. e-urząd), a nawet gry online.
Łącza światłowodowe gwarantują nie tylko spełnienie warunku szybkiej transmisji danych (w chwili obecnej nawet 1 Gb/s symetrycznie, kilkaset razy szybciej od technologii ADSL), ale również stabilność transmisji i niski współczynnik tzw."opóźnienia" (ang. latency) co ma szczególne znaczenie w przypadku działań w czasie rzeczywistym. Nie jest to oczywiście tania inwestycja, ale raz zrealizowana posłuży przez następne dziesięciolecia, bowiem ze względu na ogromną przepustowość poszczególnych wiązek (pojedyncza wiązka jest cieńsza od ludzkiego włosa) dodanie setek czy tysięcy nowych klientów nie wpływa na jakość przesyłu danych. Coś, co nie jest możliwe w technologii mobilnej bez dodatkowego zagęszczenia stacji bazowych. Sieci światłowodowe nie korodują i nie przenosząc sygnału elektrycznego nie są podatne na zakłócenia i interferencje co jest ich zdecydowaną przewagą wobec dotychczas stosowanych kabli miedzianych, a można przyjąć, że koszt położenia łącza w obu przypadkach jest podobny.
Na koniec 2014 r. dostęp do szerokopasmowego internetu doprowadzonego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków (FTTB) miało prawie 15 mln abonentów w krajach europejskich i co ważne - był to wzrost o 50% wobec 2013. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do 2020 r. 50% gospodarstw i firm będzie mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mbps, podczas gdy tzw. "cyfrową dojrzałość" uzyskuje się w momencie przyłączenia co najmniej 20% odbiorców do szybkich sieci w skali kraju. Już w tej chwili wcześniej wspomniani liderzy w Europie - Litwa, Szwecja i Łotwa osiągnęły lub przekroczyły 30%.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Expo XXI FTTH


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.