Facebook Google+ Twitter

Największa z wielkich ucieczek

5 sierpnia 1944 roku prawie tysiąc Japończyków podjęło wspólną próbę ucieczki z australijskiego obozu jenieckiego. Była to największa zbiorowa ucieczka jeńców wojennych w czasie II wojny światowej i jedna z największych w historii.

Makieta niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców w Żaganiu. / Fot. Tatoute, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Model_Stalag_Luft_III.jpgBrytyjska telewizja Sky News poinformowała w tym tygodniu o śmierci Jacka Harrisona, ostatniego żyjącego uczestnika próby wydostania się z niemieckiego Stalag Luft III, inaczej znanej jako "Wielka ucieczka". Jack Harisson zmarł w wieku 97 lat. Przed wojna był wykładowcą łaciny na Sutherland Dornoch Academy. W wyniku wojennych zawirowań, miłośnik łaciny dostał powołanie do Royal Air Force, gdzie służył jako pilot. Został zestrzelony bardzo nieszczęśliwie, już podczas pierwszej misji bojowej w listopadzie 1942 roku, po czym został przeniesiony do niemieckiego obozu jenieckiego w okolicach obecnego Żagania (niem. Segan).

Już jako jeniec wojenny, pilot RAF Jack Harisson, stal się numerem 98 na liście ok. 200 jeńców niemieckiego Stalag Luft III, którzy w marcu 1944 roku podjęli probe ucieczki. Jego 'przygoda' z wydostaniem się z obozu skończyła się jednak już w wybudowanym do tego celu tunelu, kiedy wychodził z niego na wolność 77 wiezień. Ogółem udało się uciec 76 jeńcom alianckim. Niestety 50 z nich zostało złapanych i rozstrzelanych przez Niemców.

Losy uciekinierów znamy dzięki książce Paula Brickhilla oraz filmowi zrealizowanemu na jej podstawie. Zarówno książka jak i film noszą tytuł "Wielka ucieczka" i niezaprzeczalnie był to wielki zryw alianckich jeńców, podyktowany wolą walki. Nie był to jednak największy taki zryw w czasie II Wojny Światowej...

Największa z wielkich ucieczek

II wojna światowa obfitowała w odważne i heroiczne czyny żołnierzy, którymi były także liczne ich ucieczki z więzień i obozów jenieckich. Wszystkie stanowiły przejaw dbałości o żołnierski honor, nakazujący podejmowanie prób odzyskania wolności do samego końca i za wszelką cenę oraz determinacji i czynnego oporu wobec wroga.

Sposobów na wymarzoną wolność było tyle, ile podjęto prób jej odzyskania. Nigdy jednak wolność ta nie przychodziła z łatwością, dlatego też każda ucieczka z obozu dla jeńców wojennych, a oficerów w szczególności, stanowiła ogromny sukces, także propagandowy. Sukces ten był jeszcze większy, jeżeli udało się ujść większej grupie żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Jolu, bardzo ciekawe linki; jestem zdecydowanie krócej;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby mi miło, gdyby do artykułu dodane były linki:
link
link
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten kodeks i ogromna determinacja ale główną przyczyną ucieczki był plan rozdzielenia społeczności. Powstał przecież spontanicznie. Jak wyglądałaby ucieczka, gdyby była przygotowana?
Samurajski etos spowodował u japońskich więźniów bierność, otępienie i zwątpienie. Do pobudzenia ich i wyzwolenia sił wystarczyła iskra.
Różnice w mentalności Europejczyka i Japończyka są, a na pewno były, ogromne.
Bardzo ciekawa i nieznana mi wcześniej historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Wojciechu, nie polec w walce i dostać się do niewoli, a już błagać o życie... takiego człowieka traktowali z największą pogardą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.
Piotrze, warto również przypomnieć, że stosunek Japończyków do jeńców alianckich był okrutny.
*5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ucieczka japońskich jeńców wojennych miała w głównej mierze na celu "zmycie" plamy na honorze za dostanie się do niewoli. Rycerstwo, a później wojsko wychowane w myśl> Kodeksu Bushido, czyli reguł życia samurajów<, na które składa się osiem cnót Bushido, nie znało pojęcia dostania się do niewoli.
Historia, jak najbardziej warta przypomnienia. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.