Facebook Google+ Twitter

Największa z wielkich ucieczek

5 sierpnia 1944 roku prawie tysiąc Japończyków podjęło wspólną próbę ucieczki z australijskiego obozu jenieckiego. Była to największa zbiorowa ucieczka jeńców wojennych w czasie II wojny światowej i jedna z największych w historii.

Makieta niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców w Żaganiu. / Fot. Tatoute, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Model_Stalag_Luft_III.jpgBrytyjska telewizja Sky News poinformowała w tym tygodniu o śmierci Jacka Harrisona, ostatniego żyjącego uczestnika próby wydostania się z niemieckiego Stalag Luft III, inaczej znanej jako "Wielka ucieczka". Jack Harisson zmarł w wieku 97 lat. Przed wojna był wykładowcą łaciny na Sutherland Dornoch Academy. W wyniku wojennych zawirowań, miłośnik łaciny dostał powołanie do Royal Air Force, gdzie służył jako pilot. Został zestrzelony bardzo nieszczęśliwie, już podczas pierwszej misji bojowej w listopadzie 1942 roku, po czym został przeniesiony do niemieckiego obozu jenieckiego w okolicach obecnego Żagania (niem. Segan).

Już jako jeniec wojenny, pilot RAF Jack Harisson, stal się numerem 98 na liście ok. 200 jeńców niemieckiego Stalag Luft III, którzy w marcu 1944 roku podjęli probe ucieczki. Jego 'przygoda' z wydostaniem się z obozu skończyła się jednak już w wybudowanym do tego celu tunelu, kiedy wychodził z niego na wolność 77 wiezień. Ogółem udało się uciec 76 jeńcom alianckim. Niestety 50 z nich zostało złapanych i rozstrzelanych przez Niemców.

Losy uciekinierów znamy dzięki książce Paula Brickhilla oraz filmowi zrealizowanemu na jej podstawie. Zarówno książka jak i film noszą tytuł "Wielka ucieczka" i niezaprzeczalnie był to wielki zryw alianckich jeńców, podyktowany wolą walki. Nie był to jednak największy taki zryw w czasie II Wojny Światowej...

Największa z wielkich ucieczek

II wojna światowa obfitowała w odważne i heroiczne czyny żołnierzy, którymi były także liczne ich ucieczki z więzień i obozów jenieckich. Wszystkie stanowiły przejaw dbałości o żołnierski honor, nakazujący podejmowanie prób odzyskania wolności do samego końca i za wszelką cenę oraz determinacji i czynnego oporu wobec wroga.

Sposobów na wymarzoną wolność było tyle, ile podjęto prób jej odzyskania. Nigdy jednak wolność ta nie przychodziła z łatwością, dlatego też każda ucieczka z obozu dla jeńców wojennych, a oficerów w szczególności, stanowiła ogromny sukces, także propagandowy. Sukces ten był jeszcze większy, jeżeli udało się ujść większej grupie żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Jolu, bardzo ciekawe linki; jestem zdecydowanie krócej;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby mi miło, gdyby do artykułu dodane były linki:
link
link
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten kodeks i ogromna determinacja ale główną przyczyną ucieczki był plan rozdzielenia społeczności. Powstał przecież spontanicznie. Jak wyglądałaby ucieczka, gdyby była przygotowana?
Samurajski etos spowodował u japońskich więźniów bierność, otępienie i zwątpienie. Do pobudzenia ich i wyzwolenia sił wystarczyła iskra.
Różnice w mentalności Europejczyka i Japończyka są, a na pewno były, ogromne.
Bardzo ciekawa i nieznana mi wcześniej historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Wojciechu, nie polec w walce i dostać się do niewoli, a już błagać o życie... takiego człowieka traktowali z największą pogardą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.
Piotrze, warto również przypomnieć, że stosunek Japończyków do jeńców alianckich był okrutny.
*5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ucieczka japońskich jeńców wojennych miała w głównej mierze na celu "zmycie" plamy na honorze za dostanie się do niewoli. Rycerstwo, a później wojsko wychowane w myśl> Kodeksu Bushido, czyli reguł życia samurajów<, na które składa się osiem cnót Bushido, nie znało pojęcia dostania się do niewoli.
Historia, jak najbardziej warta przypomnienia. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.