Facebook Google+ Twitter

Największe ćwiczenia ratownicze na Bałtyku

W środę 5 maja rozpoczęła się morska część największych na Bałtyku ćwiczeń ratowniczych pod kryptonimem Baltic Sarex 2010. Odbywają się one na wodach okalających wyspę Bornholm i potrwają do soboty 8 maja.

Jeden z polskich okrętów ratowniczych w porcie w Gdyni / Fot. Tomasz HensW ćwiczeniach Baltic Sarex 2010 udział bierze 28 jednostek nawodnych, 8 śmigłowców i samolotów oraz 3 grupy nurków reprezentujących bandery Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Polską Marynarkę Wojenną reprezentuje okręt ratowniczy ORP Zbyszko, na którym zaokrętowana jest Brzegowa Grupa Ratownictwa oraz nurkowie ratownictwa morskiego. Działania z powietrza wspiera śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Mi-14 PS z 29 Eskadry Lotniczej MW z Darłowa.

Głównym zadaniem załogi ORP Zbyszko (dowodzonej przez chor. mar. Kamila Mazura) jest poszukiwanie i ratowanie rozbitków oraz udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkom. Załoga polskiego okrętu, który wyposażony jest w komorę dekompresyjną, przećwiczy także udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach nurkowych.

Natomiast zadaniem załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14 PS (dowodzonej przez kpt. mar. pil. Andrzeja Wawulskiego) jest prowadzenie poszukiwań rozbitków z powietrza. Przećwiczy także udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkom, na które przerzucać będzie grupy przeciwawaryjne.

Wszystkie ćwiczenia mają być jak najbardziej realistyczne. Z tego powodu uczestniczące w ćwiczeniach załogi, do ostatniej chwili nie znają szczegółów swoich zadań.

Najważniejszą i jednocześnie najbardziej skomplikowaną częścią ćwiczenia będzie symulacja katastrofy masowej, kiedy pomocy potrzebować będą setki ludzi ze statku pasażerskiego. Taka operacja wymagać będzie zgrania międzynarodowych sił i koordynacji działań w ratowaniu rozbitków, którzy wypadli za burtę oraz tych, którzy znajdują się jeszcze na pokładzie tonącego i płonącego statku.

Baltic Sarex jest corocznym, największym na Bałtyku i jednym z największych w Europie, międzynarodowym ćwiczeniem ratowniczym organizowanym w ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz zgodnie ze standardami IMO (International Maritime Organisation). Jego zasadniczym celem jest doskonalenie współpracy międzynarodowej w działaniach na rzecz ratowania życia na morzu. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w Baltic Sarex od 10 lat.

Źródło: komunikat prasowy Marynarki Wojennej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.