Facebook Google+ Twitter

Największe warszawskie inwestycje za unijne pieniądze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-28 12:28

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, rozbudowa i modernizacja lotniska Okęcie, stworzenie portalu internetowego promującego stolicę przed EURO 2012 – to tylko część największych warszawskich inwestycji, które będą finansowane z unijnych funduszy, ale nie będą musiały walczyć o dotacje w konkursach. Pieniądze na ich realizację rozdzieli Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które wpisało je na listę 356 projektów kluczowych.

Łączna wartość projektów to 42,5 mld euro. Minister Rozwoju Regionalnego Grażyna Gęsicka za najważniejsze inwestycje w stolicy, na które trzeba przeznaczyć unijne pieniądze, uznała też budowę II linii metra. Jej koszt to 1,8 mld euro, z czego połowę sfinansuję Unia. Na liście znalazły się również - rozbudowa lotniska Okęcie, południowa obwodnica Warszawy, trasa wylotowa na Piotrków Trybunalski oraz trasa z Warszawy przez Łomianki do Płońska, a także drugi etap modernizacji linii kolejowej Warszawa – Łódź.

– Kilka z tych inwestycji jest związana z Euro 2012 – przyznaje minister Gęsicka.
– Ale wiele w nich byłoby i tak dofinansowanych przez Unię niezależnie od decyzji o przyznaniu organizacji mistrzostw Polsce – dodaje.

Za ważne dla Warszawy resort rozwoju regionalnego uznał także inwestycje związane z kulturą. Są to m.in. budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, rozbudowa Muzeum Narodowego oraz budowa siedziby głównej Muzeum Historii Polski. Za unijne pieniądze zostanie także sfinansowane stworzenie portalu internetowego promującego stolicę oraz system komputerowy, który ułatwi obsługę gości przyjeżdżających oglądać mecze Euro 2012.

Magdalena Braczkowska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.