Facebook Google+ Twitter

Najwspanialsze kąpiele lecznicze w perle Dunaju

Budapeszt słynie z gorących źródeł o niesamowitych właściwościach leczniczych. Czas skorzystać i się przekonać.

To prawie już 1100 lat w samym sercu Europy leży kraj posiadający swój język,
Węgry mają bogatą historię, tradycję i kulturę. Historia obfituje w wydarzenia niszczące naród i jego spuściznę a mimo to przyciąga ludzi z najdalszych zakątków świata.
Naszą podróż po tym kraju rozpoczynamy od Budapesztu, najpiękniejszej stolicy Europy ( o miano najpiękniejszej rywalizuje z nią Paryż ). Budapeszt powstał w 1872 r. kiedy to dwa miasta oddzielone przepływającym Dunajem, prawobrzeżna Buda i lewobrzeżny Peszt połączyły się w jedno. Buda to dawna rezydencja królów węgierskich zbudowana wokół fortyfikacji i pałaców Wzgórza Zamkowego, natomiast Peszt to ośrodek rzemieślniczo-handlowy. Ta środkowoeuropejska metropolia stworzona została dla potrzeb państwa, któremu kres przyniosła I wojna światowa. Licząca blisko 2 mln mieszkańców stolica skupia prawie 1/5 ludności kraju. Jest siedzibą większości placówek naukowych oraz kulturalnych. To właśnie tu spotkaliśmy się na Międzynarodowych Targach Turystycznych. Ciepłe wody o leczniczych właściwościach oddziałują na reumatyzm i choroby kobiece, zasilają liczne baseny i kąpieliska. Największe jednak kompleksy rekreacyjno-lecznicze znajdują się na wyspie Małgorzaty. Leży ona pomiędzy Budą a Pesztem, stanowi zieloną oazę na Dunaju i jest ulubionym miejscem spacerów. To tu w pięknym parku nad Dunajem swój wolny czas spędzają całe rodziny na spacerach, w kompleksach basenów czy na kortach tenisowych. Na wielu hotelowych basenach można spotkać ludzi w podeszłym wieku, korzystających z leczniczych masaży wodnych, fizykoterapii i inhalacji, leczących swój organizm. Budapeszt to nie tylko kąpieliska, wspaniałe hotele, gorące źródła, to przede wszystkim wspaniałe budowle, pięknie oświetlone i podziwiane nocą, podczas nocnej wycieczki statkiem po Dunaju. Prawobrzeżna część Budapesztu – Buda rozpościera się na 10 wzgórzach, spośród których najbardziej znane to Góra Zamkowa i Góra Gellerta. W północnej części Góry Zamkowej znajduje się Stare Miasto o wąskich, spadzistych uliczkach i częściowo gotyckiej architekturze. Zaglądamy do kościoła Św. Macieja. Na szczycie Góry Gellerta znajduje się cytadela wykorzystywana obecnie dla potrzeb ruchu turystycznego. Spośród wielu pomników można spotkać w Budapeszcie pomnik generała Józefa Bema. Znajduje się on w pobliżu mostu Świętej Małgorzaty, u którego stóp rozpoczęła się węgierska rewolucja w 1956 r. Góra Gellerta to najwspanialszy punkt widokowy stolicy.
W granicach Budapesztu znajduje się 8 mostów przez Dunaj, najbardziej znany jest XIX wieczny most Łańcuchowy. Na uwagę zasługuje most Małgorzaty, wybudowany w latach 1872-76 u południowego krańca Wyspy Małgorzaty o niezwykle łamanej konstrukcji. Dwa ramiona schodzą się pod kątem 150  na wysokości cypla wyspy, do którego prowadzi trzeci z nich. Z wysp na Dunaju najważniejsze są Małgorzaty i Czepel. Czepel jest głównym obszarem przemysłowym stolicy Węgier. Zlokalizowano tam zakłady przemysłu ciężkiego, stoczniowego i chemicznego. Tam też znajduje się strefa wolnocłowa. Węgry pod względem posiadanych zasobów wody leczniczej należą do najbogatszych krajów świata. Hungaricum to nazwa najlepszych produktów pochodzących z tego kraju. Dzięki setkom lat doświadczeń wyroby te są bardzo znane i poszukiwane na światowych rynkach. Takim produktem jest wino Tokaj czy węgierskie salami.
Zapraszam do odwiedzenia perły Dunaju wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tu wody termalne pomagają tysiącom chorym w odzyskaniu utraconego zdrowia i pięknego młodego ciała. Turyści i mieszkańcy rozkoszują się czerwonym winem w różnych węgierskich czardach. Prawie w każdej można zjeść gulasz, paprykarz, leczo przyprawione czerwoną, ostrą papryką oraz posmakować zupę rybną.
Węgry zapewniają idealne warunki dla tych, którzy swój wymarzony urlop zamierzają spędzić z wodą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.