Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13501 miejsce

Najwyższa góra Beskidu Śląskiego

Ze Szczyrku na szczyt Skrzycznego prowadzą trzy szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności i różnym czasie przejścia. My jako turyści bardzo ekstremalni wybraliśmy rozwiązanie czwarte. Udaliśmy się tam... wyciągiem krzesełkowym.

Wyciąg

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne / Fot. Leszek LubickiByłem na tej górze kilka razy w życiu. Jakie było moje zaskoczenie, gdy ujrzałem, że krzesełka są dwuosobowe. Zapytałem więc pana z obsługi, od kiedy tak jest. Bo dobrze pamiętam, że były jednoosobowe. - Już od 20 lat - odpowiedział ze spokojem. Jak ten czas jednak leci. Przejazd na szczyt zajmuje tak na oko około 30 minut. Odbywa się z przesiadką na Hali Jaworzyny. Warto tam się na chwilę zatrzymać. Zresztą zaraz po tym, jak usiądziemy na krzesełku, robią nam pamiątkowe zdjęcie. Przed przesiadką możemy już je obejrzeć na monitorze i jak wyrażamy ochotę, od razu nam je drukują. Oczywiście za jedyne 10 zł.

Szczyt

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem w grupie górskiejWidok ze szczytu na Jezioro Żywieckie / Fot. Leszek Lubicki Beskidu Śląskiego. Należy także do Korony Gór Polskich. Jego nazwa ponoć wywodzi się od skrzeczenia żab, które kiedyś tu zamieszkiwały w wielkiej ilości. Dawno temu był tu bowiem staw polodowcowy. Obecnie nie ma po nim śladu, natomiast jest wiele innych, ciekawych atrakcji. Przede wszystkim widoki!!! Ze stoku Skrzycznego możemy podziwiać przecudną panoramę Beskidu Śląskiego, Szczyrk, a chyba najpiękniejszy widok roztacza się stąd na Jezioro Żywieckie.

Atrakcje

Schronisko na Skrzycznem / Fot. Leszek LubickiOd górnej stacji wyciągu tylko 200 m dzieli nas od schroniska na Skrzycznem. Zbudowane zostało w pod koniec lat 30 XX w. i do tej pory zachowuje swój niepowtarzalny klimat i miłą atmosferę. Szczyt upodobali sobie także paralotniarze (niestety nie widziałem ich), a także miłośnicy wyczynowego Downhillu (tych widziałem). Jest tu także boisko do siatkówki czy huśtawki dla najmłodszych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

5502
  • 5502
  • 31.08.2011 12:23

Basia ma rację - trzeba schodzić pieszo, by oczy nasycić cudnymi widokami.
Najpiękniej jest jesienią, która właśnie się zbliża - wtedy różnorakie kolory liści, traw i nieba wprawiają w zachwyt, a kolekcja fotografii będzie cieszyć nie tylko zimą.
Serdecznie zapraszamy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, przepiękne relacje ze Skrzycznego, narciarskie galerie zdjęć zniknęły...bezpowrotnie i nie można podać do nich linku.. Szkoda.
Na Skrzyczne wjechać krzesełkiem, jednak najlepiej zejść piechotą niż zjeżdzać. aczkolwiek widokiem z krzesełek można sycić oko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
5502
  • 5502
  • 31.08.2011 09:37

O Skrzycznem było w serwisie sporo tekstu oraz zimowych galerii, lecz jak to zwykle bywa - stali bywalcy na równi z mieszkańcami nie dostrzegają już tego, co widzi przybysz. I cieszy mnie radosne zaskoczenie podwójnymi krzesełkami kolejki linowej, choć miłośnicy sportów zimowych domagają się już wyciągu kanapowego, jaki posiadają sąsiedzi za Białym Krzyżem, choć skrzyczeńskie trasy ciągle są najbardziej atrakcyjne.
Wielkie dzięki za tę relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skrzyczne trudne podejscie ze Szczyrku , widoki sa naprawde wspaniale . Jesto podobna Gora do Pilska .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekając w kolejce do toalety ;))) można się nie nudzić, albowiem wisi na drewnianej ścianie (w miejscu które sama osobiście wybrałam) artykuł o Skrzycznem, napisany przeze mnie w ITD, tu jego przedruk
http://www.doorg.info/2009/07/26/wakacje-40-lat-temu/

Komentarz został ukrytyrozwiń

owszem, o Skrzyczynm w serwsie było ppisane z różnych punktów widzenia.
np. pporódu w schronisku
link
o wspaniale sympatycznym klimacie pisał Stanisław
link

a ze Skrzycznego widać Tatry w bezchmurny dzień...mam nawet fotkę ...zrobioną 40 lat temu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej zdjęć na mojej stronie http://lubicki.art.pl/gallery/index.php?fID=401

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za pokazanie tego zakątka naszego kraju. Ale powiedz, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć z tej wyprawy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.