Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3618 miejsce

Najwyższy budynek uniwersytecki w Polsce pięknieje...

90 metrów i ponad 23 piętra, tylko z zewnątrz wyraźnie dotknięta zębem czasu - tak można było do niedawna mówić o sosnowieckiej Żylecie - najwyższym budynku akademickim w Polsce. Do niedawna, bo od roku wieżowiec wypiękniał na tyle, iż można śmiało stwierdzić, że dostał nowe życie.

Dobiega końca jeden z najbardziej spektakularnych remontów uniwersytetu w Polsce. Prawdopodobnie studenci Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego jeszcze przed zimą studiować będą w najnowocześniejszym tego typu budynku uniwersyteckim w Polsce. I wciąż najwyższym...

Zobacz także: Wiadomości24.pl z wizytą w najwyższym uniwersytecie w Polsce

Dwa lata temu nadzór budowlany groził zamknięciem budynku, ze względu na niebezpieczeństwo odpadających tynków i wątłej kondycji szkieletu. Zarówno władze uniwersytetu, jak i sosnowieccy posłowie rozpoczęli kampanię, mającą na celu pozyskanie funduszy na remont dumy Zagłębia. Udało się...

Budynek Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu / Fot. Marcin NowakRemont rozpoczął się rok temu. Według wielu mieszkańców i studentów, firma Dromex, jak widać w coraz okazalej prezentującym się efekcie końcowym, doprowadziła wieżowiec do stanu lepszego niż w momencie otwarcia. Robotnicy zakładają specjalny parawan chroniący wnętrze budynku przed kurzem, a następnie wyrywają stare okna i montują nowe. Potem wystarczy tylko zdjąć parawan i można zejść piętro niżej, aby tam wszystko powtórzyć.

Żyleta to najwyższy budynek w Zagłębiu, liczący ponad 90 metrów, jeśli doliczymy nadbudówkę, przez którą wychodzi się na dach. Ma 23 kondygnacje: 18 pięter, cztery kondygnacje techniczne i jedną podziemną. W budynku działają trzy windy: dwie osobowe i jedna towarowo-osobowa.

Żyletę wybudowano w 1981 r. W cieniu wieżowca rozpościera się miasteczko studenckie, z akademikami, sklepami, stołówką, biblioteką. Na szczycie wieżowca znajduje się najnowocześniejsze w Polsce obserwatorium meteorologiczne oraz, oddana kilkanaście dni temu, Stacja Odbioru i Analizy Zdjęć Satelitarnych.

Tuż obok wieżowca znajduje oddany zaledwie 3 lata temu szklano-metalowy budynek, który mieści nowoczesne, w pełni wyposażone sale wykładowe, bibliotekę, czytelnię oraz największą w regionie aulę (pomieści ponad 500 studentów), posiadającą gigantyczny kilkumetrowy ekran.

Aby całość prezentowała się za kilka lat jako spójny zespół budynków, planowane są kolejne inwestycje. Przeprowadzona zostanie generalna modernizacja ogrzewania. Nowoczesny system ma zapewnić odpowiednią temperaturę latem i zimą. Będzie połączony z akumulatorem ciepła, który posłuży do magazynowana energii i umożliwi wykorzystanie jej w inny sposób, na przykład do podgrzewania wody. Żyleta będzie jednym z nielicznych budynków w Polsce, gdzie zastosuje się takie rozwiązanie.
- Chcemy również wymienić okna w budynku laboratoryjnym, żeby nie odstawał od reszty - twierdzi Adam Topolski, kierownik budynku.

Remont kosztował w różnych szacunkach od 20 do 25 mln zł. Pieniądze na projekt wyłożyły: Uniwersytet Śląski oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kilkaset metrów dalej trwa budowa równie nowoczesnego i funkcjonalnego budynku Wydziału Neofilologii UŚ. Planowane otwarcie - jesień 2008.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

hahah
  • hahah
  • 19.08.2011 04:35

najwyższy? AKADEMIA EKONOMICZNA w poznaniu jest 15metrów wyższa ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie. To kompleksowy remont. Plus system ogrzewania słonecznego, komputeryzacja. Ten obok (po prawej, niższy - przybudówka) kosztował jakieś 45-50 mln

Komentarz został ukrytyrozwiń

Remont za 25 mln ? Czy to się opłaca ? Nie dałoby się za to postawić nowego budynku o podobnej kubaturze ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.