Facebook Google+ Twitter

Nalejcie wosku na wodę, ujrzyjcie swoją przygodę...

Dziś wieczorem wielu ludzi będzie próbowało odgadnąć swoją przyszłość za pomocą wosku, butów, filiżanek. Dawniej święto kościelne, obecnie świeckie - andrzejki to okazja do wspaniałej zabawy w gronie przyjaciół i znajomych.

 / Fot. AKPA Noc z 29 na 30 listopada to według starodawnych wierzeń jedyny czas w roku, kiedy otwierają się wrota do nieznanej przyszłości. Dzień świętego Andrzeja przypada na przełomie roku liturgicznego, tuż przed adwentem. W okresie tym, zgodnie z ludową wiarą, przybywało na ziemię najwięcej istot pozaziemskich.

Pierwotnie we wróżbach andrzejkowych uczestniczyły jedynie dziewczęta. Do domu, w którym się odbywały, zakaz wstępu mieli mężczyźni oraz wszystkie zamężne kobiety. Dla panien była to okazja do poznania swojego losu oraz przyszłego męża.

Do jednych z najbardziej znanych wróżb należy lanie na wodę roztopionego wosku, cynku lub ołowiu i interpretowanie przyszłości z powstałej figurki bądź rzucanego przez nią cienia. Inną popularną wróżbą jest losowanie po przebudzeniu karteczek, ukrytych poprzedniego dnia pod poduszką, zawierających imiona chłopców.

Sposobów na poznanie imienia wybranka jest bardzo wiele. Można to robić np. za pomocą kartonu w kształcie serca i szpilek czy obierek z jabłka. Często przeprowadzaną wróżbą jest również odczytywanie znaków z rozsypanych szpilek oraz przestawianie butów w stronę drzwi.

A jakie wróżby znają warszawiacy...
...i czy wybierają się w tym roku na zabawę andrzejkową?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy reportaż :) Zgadzam się z uwagami Lucyny ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamera podczas nakręcania się strasznie chwieje. Drugi film zaś kończy się w momencie, kiedy dziewczyna odpowiada na pytanie, więc przerywa jej wypowiedź...Natomiast pomysł na reportaż dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.