Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9041 miejsce

Nalot balonów, czyli pierwsze bombardowanie w historii

Dokładnie 159 lat temu zastosowano nowatorską technikę wojenną - atak z powietrza. Dowodzący wojskami austriackimi chcąc zmusić swoich wrogów do kapitulacji, postanowili zasypać ich bombami spadającymi z nieba.

Domena publiczna. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Early_flight_02562u_(6).jpg22 sierpnia 1849 rok to data, która na zawsze wpisała się na karty historii wojskowości. Właśnie wtedy w nowatorski sposób wykorzystano balony. Uzbrojone w ładunki wybuchowe powietrzne pojazdy miały przełamać obronę Republiki Wenecji.

Przyczyną całego konfliktu były dążenia ludności Półwyspu Apenińskiego do pełnej suwerenności. Większość ówczesnych państewek znajdowało się pod wpływami Francji lub Austrii. Dążenia niepodległościowe w połączeniu z ogólnoeuropejską falą rewolucji, doprowadziły do wojny. Na czele sił Wenecji stanął Włoch Daniel Manin. Mimo dzielnej walki obrońcy ulegli przeważającym siłom austriackim. 26 sierpnia 1849 roku Republika Wenecka
ostatecznie upadła. Trwająca nieco ponad rok wojna, na tle innych europejskich wydarzeń tamtego okresu, nie byłaby niczym niezwykłym, gdyby nie zastosowanio w niej ataku bombowego z wykorzystaniem balonów.

Dokładne dane na temat tego wydarzenia są dosyć mgliste. Jedna z najbardziej prawdopodobnych wersji zakłada, że austriackie wojska wypuściły balony ogrzewane ciepłym powietrzem z przymocowanymi ładunkami wybuchowymi. Wykorzystując wiatr wiejący w kierunku miasta starali się posłać uzbrojone urządzenia w stronę Wenecji.

Bomby zamieszczone na balonach ważyły 16 kg, z czego 2 kg stanowił tak zwany czarny proch. Mimo wypuszczenia ich około 100 nad miasto skutki były niewielkie. Przyczyną były problemy z precyzyjnym ustaleniem prędkości i kierunku wiatru, co uniemożliwiało ustalenie dokładnej trajektorii lotu. W efekcie na Wenecję spadła tylko 1 bomba, która nie wyrządziła jednak większych szkód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.