Facebook Google+ Twitter

Namalował obraz prochami ofiar obozu na Majdanku

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-01-08 21:14

Szwedzki artysta Carl Michael von Hausswolff namalował obraz, przy tworzeniu którego farbę zastąpił popiołem zebranym z pieców krematoryjnych byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Teren byłego, niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku / Fot. Krzysztof Kokowicz/Wikipedia/CC 3.0/Akwarela przedstawiająca szaro-brązowe linie została wystawiona w jednej z galerii w mieście Lund na południu Szwecji. Carl Michael von Hausswolff tak pisał o swoim dziele: "Ukazały mi się postacie, jakby popiół zawierał energię, wspomnienia lub dusze ludzi, ludzi torturowanych, dręczonych i mordowanych przez innych ludzi w jednej z najbardziej bezwzględnych wojen XX wieku". Artysta twierdził, że prochy zebrał w 1989 roku w trakcie pobytu w muzeum na Majdanku.

Obraz wzbudził ogromne kontrowersje. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia ludzkich prochów złożyła w Szwecji osoba prywatna. Właściciel galerii zamknął wystawę.

Na stronie Państwowego Muzeum na Majdanku można przeczytać komunikat: "Jesteśmy zszokowani i oburzeni doniesieniami Polskiej Agencji Prasowej o powstaniu obrazu namalowanego rzekomo przy użyciu prochów ofiar obozu na Majdanku. Być może jest to artystyczna prowokacja zasługująca wyłącznie na potępienie. Pewne jest, że szwedzki malarz nie wszedł w posiadanie popiołów z Majdanka w sposób legalny. Mamy nadzieję, że odpowiednie organy szybko ustalą, czy doszło do kradzieży i profanacji szczątków ofiar obozu. Byłby to kolejny niepojęty akt barbarzyństwa po kradzieży napisu z bramy dawnego KL Auschwitz".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kamil Kierzkowski Wczoraj 14:04 - absolutna profanacja -
ten "obraz" bez aneksu pisemnego o pochodzeniu barwnika byłby prawdopodobnie jeszcze jednym, nic nie znaczącym przedstawieniem artystycznej wizji nie wiadomo czego.
Teraz brakuje kolejnego "dzieła"przy którym będzie wyjaśnienie, że brąz pochodzi z krwi zarżniętego prosiaka, a cyklamen - z g...a po zjedzeniu buraczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Były już genitalia na krzyżu, wychudzony pies, teraz to. Świat oszalał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artyści, którzy nie potrafią zachwycić odbiorcy wartościowymi tworami swej pracy - siłą rzeczy muszą sięgać po tematy szokujące. Wówczas jest o nich głośno i mają swoje 5 minut.

W tym przypadku poziom upodlenia i absurdu jest jednak tak wysoki, że aż nierealny. Artyści powinni być bardziej wrażliwi od reszty społeczeństwa. Podkreślam - wrażliwsi, a nie bardziej skażeni idiotyzmem i moralną karłowatością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.