Facebook Google+ Twitter

Nangar Khel - relacja z rozpraw

W ubiegłym tygodniu odbyły się kolejne rozprawy w sprawie Nangar Khel.

Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie w dniach 11-13.05 2010 roku odbyły się kolejne rozprawy żołnierzy oskarżonych o ostrzelanie okolic Nangar Khel.

Sąd wysłuchał opinii biegłych z zakresu balistyki oraz działania moździerza LM 60 oraz amunicji. W imieniu biegłych opinię przedstawił płk mgr inż. Tadeusz Kuśnierz. Należy jednak podkreślić, że w niektórych istotnych zagadnieniach opinie biegłych były rozbieżne. Warto wspomnieć, że w składzie ekipy znajdowali się balistycy z Policji, którzy z zakresu badań moździerza nie mieli doświadczenia. Zespół biegłych podtrzymał swoją opinię z 2008 roku.

Opinia biegłych: Stwierdziliśmy nieprawidłowości moździerza LM60. Zapisano je w protokole badań. W czasie strzelania stwierdzono, że moździerz był uszkodzony.

Jeżeli chodzi o amunicję stwierdzono niedziałanie 75 pocisków, trzy niedziałania zapalników, sześć nieprawidłowych lotów pocisków, dwa podczas strzelania w okolicach bazy WAZI Khwa, a cztery na poligonie w Nowej Dębie. Stwierdziliśmy także, że celownik użyty podczas akcji w okolicach Nangar Khel był uszkodzony.

Zdaniem pułkownika Kuśnierza: Uszkodzenie celownika nie miało wpływu na nośność. Mogło mieć jednak wpływ na celność strzelania w kierunku. Wypowiedział się także w tym zagadnieniu biegły wojskowy płk Przyjemski: Dopisałem dwie uwagi, chcę dodać
problem polega na określeniu prawdopodobieństwa tego wydarzenia. Zdarzenie mogło wystąpić, prawdopodobnie wystąpiło, najprawdopodobniej wystąpiło, kategorycznie wystąpiło!. Przy określonym uszkodzeniu moździerza stwierdziłem jednoznacznie: Nie można ustalić czy moździerz przed, czy po strzale został uszkodzony. Co do uszkodzeń i złego działania amunicji: Jest prawdopodobieństwo, że pociski spadały na wioskę z powodu uszkodzeń amunicji i moździerza!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.