Facebook Google+ Twitter

Nangar Khel - żandarmeria niczego nie podejrzewała

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-16 07:59

Żandarmeria w Afganistanie uznała, że ostrzelanie wioski w w Nangar Khel nie było celowe. Tezę o przestępstwie zawierał dopiero późniejszy tajny raport byłego szefa SKW Antoniego Macierewicza - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta dotarła do zeznań generała Jana Żukowskiego, byłego szefa Żandarmerii Wojskowej. Wynika z nich, że pierwsze sygnały o ostrzelaniu wioski otrzymał od ówczesnego szefa dowództwa operacyjnego. Żandarmi, którzy ustalali fakty na miejscu, w Afganistanie, nie uznali ostrzelania przez polskich żołnierzy za celowe działanie.

Według generała, sytuacja zmieniła się, gdy dostał tajny raport szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego - Antoniego Macierewicza. Zdaniem szefa żandarmerii, zawierał on tezę, że polscy żołnierze z premedytacją ostrzelali afgańską wioskę i są odpowiedzialni za śmierć cywilnej ludności.

Dodatkowo w raporcie była sugestia, że SKW przejęła od żandarmerii śledztwo w tej sprawie. Według ekspertów, na jakich powołuje się gazeta, takie działanie ze strony SKW byłoby nielegalne, ponieważ instytucja ta nie ma uprawnień dochodzeniowo-śledczych. Antoni Macierewicz odmawia komentarzy w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.