Facebook Google+ Twitter

Naomi Klein w Polsce

Warszawa przez dwa dni będzie gościła kanadyjską pisarkę, znaną na całym świecie alterglobalistkę, Naomi Klein. Autorka przyjechała promować swoją najnowszą książkę pt. "Doktryna szoku".

Naomi Klein w Polsce / lic. GNU / Fot. Mariusz KubikNaomi Klein urodziła się trzydzieści osiem lat temu w Kanadzie. Jak sama zaznaczyła na dzisiejszej konferencji, korzenie ma tutaj - jej rodzice pochodzą z Polski (podobnie jak rodzice jej męża). Do Polski przyjechała na dwa dni w ramach promocji swojej nowej książki - "Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne", będącej swoistym manifestem alterglobalizmu.

Na czym polega "doktryna szoku"? Według samej autorki, jest to sposób wykorzystywania kryzysów finansowych w celu wprowadzenia "szokowej terapii" - gwałtownych i czasem rewolucyjnych reform. Reformy takie są zwykle wcielanie w życie w czasie zmian ustrojowych, kryzysów gospodarczych. Jako przykład, Naomi Klein podała Polskę po 1989 roku.

Więcej na temat roli Polski w rozwoju myśli neoliberalnej autorka powiedziała na wykładzie, który wygłosiła dziś wieczorem w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

Naomi Klein poprzez swoje książki chce przekazać, że istnieje alternatywa dla neoliberalizmu. Chce uświadomić społeczeństwom, że mówienie o tym, że liberalizm się skończył, to tylko nowy rodzaj retoryki polityków.

Podczas konferencji autorka dzieliła się ze słuchaczami głównie swoimi refleksjami na temat polskiej gospodarki - zarówno przeszłej, jak obecnej. Mówiła także wiele o stanie gospodarki i o polityce Ameryki.

Ci, którzy chcą posłuchać Naomi Klein na żywo, będą mieli jeszcze ku temu okazję jutro, gdyż weźmie ona udział w debacie "Dziennika" i tygodnika opinii "Europa", która odbędzie się w Collegium Civitas w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry materiał. Sam też opisałem w jednym z artykułów, ten mechanizm wykorzystania kryzysów do przeprowadzenia neoliberalnych reform.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jutrzejsza debata: godz. 17.30 Aula A, Collegium Civitas, XII piętro, PKiN :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ważną informację. Bardzo żałuję, że Naomi Klein nie będzie we Wrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O której godzinie będzie ta debata? Świetna informacja, jakoś umknęła "profesjonalistom" w innych mediach :) Dobry materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.