Facebook Google+ Twitter

Napadłeś na dziennikarza? Odpowiesz jak za napaść na funkcjonariusza

Do Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego wpłynął projekt nowelizacji ustawy o prawie prasowym. Inicjatywę poparło wielu dziennikarzy i prawników.

Projekt nowelizacji złożył w Kancelarii Prezydenta prezes Press Clubu, Marcin Lewicki. Inicjatywa spowodowana jest rosnącą agresją wobec dziennikarzy, której przykładem jest m.in. podpalenie wozu transmisyjnego TVN24 podczas Marszu Nieposległości w Warszawie.

Nowelizację dla Press Clubu przygotował b. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andzrzej Michałowski i mec. Jacek Stefański. O projekcie członkowie Press Clubu rozmawiali już z doradcą prezydenta ds. mediów, Jerzym Smolińskim - podaje Onet.

Dziennikarz i osoby pomagające mu w zbieraniu materiałów, miałyby korzystać z takiej samej ochrony, jaką Kodeks Karny przewiduje dla funkcjonariuszy publicznych.

Ochrona, oprócz dziennikarzy, objęłaby dźwiękowców, operatorów kamer, oświetleniowców czy osoby pracujące w wozach transmisyjnych.

Atak na dziennikarza ma być traktowany tak samo jak na funkcjonariusza publicznego, co oznacza, że taki atak byłby zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dotychczas był to najwyżej rok. Czynna napaść na dziennikarza może wiązać się karą do 10 lat więzienia.

Podobne przepisy o ochronie prawnej obowiązują już nauczycieli, adwokatów, policję czy straż pożarną.

Inicjatywę poparło Stowarzyszenie Fotoreporterów, jak również Stowarzyszenie Twórców Obrazu Telewizyjnego.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

f
  • f
  • 03.12.2011 09:34

No przecież dziennikarze TVN i GW są funkcjonariuszami państwowymi, wszystko się zgadza .

Komentarz został ukrytyrozwiń
A-X
  • A-X
  • 03.12.2011 00:29

Mam nadzieję, że znajdzie się zapis o minimalnej dopuszczalnej odległości w jakiej dziennikarze i obsługa, tudzież ich instrumenty mogą się znaleźć przy obywatelu ;) Bo w przeciwnym razie będzie jatka :D
Pozdrowionka

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 02.12.2011 15:26

napadłeś na przechodnia ,jesteś wolny bo polskie prawo chroni przestępcę .Obywatel nie ma prawa do obrony,gdyż jak uszkodzi łobuza idzie do pierdla ,polskie sądownictwo jest daleko za murzynami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.