Facebook Google+ Twitter

Napełnij bak. Będą obniżki na stacjach paliw

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-07-27 09:25

Wbrew pesymistycznym prognozom, w najbliższych dniach benzyna i olej napędowy stanieją o kilka groszy na litrze. Złotówka umocniła się wobec dolara, a kurs amerykańskiej waluty ma bezpośredni wpływ na cenniki na stacjach.

Niedawno straszono nas, że za benzynę euro 95 będziemy płacić pięć złotych za litr. Miał to być skutek zwyżki notowań ropy naftowej na światowych giełdach – jeszcze tydzień temu baryłka osiągnęła wartość prawie 79 dolarów i wydawało się, że granica 80 dolarów lada moment zostanie przekroczona. Tymczasem w ostatnich dniach, mimo pewnych wahań, kurs zjechał do 73 dolarów i nadal wykazuje tendencję spadkową.

Złoty nam sprzyja

Kierowców powinien cieszyć także spadek kursu dolara, który znów wędruje w kierunku poziomu trzech złotych. Ponieważ nasi producenci – Orlen i Lotos – uwzględniają go przy obliczaniu cen hurtowych, ta okoliczność bardzo sprzyja obniżkom. Teraz najdroższa benzyna jest na wybrzeżu, gdzie turystów i urlopowiczów jest najwięcej – np. w Rewalu czy Pobierowie trzeba zapłacić 4,45 zł. We Wrocławiu kupimy ją o 10-15 groszy taniej.
– Niestety, bardzo mało prawdopodobny jest spadek cen na stacjach tego lata poniżej czterech złotych za litr – twierdzi Szymon Araszkiewicz z portalu e-petrol.

Górą olej i gaz

Więcej powodów do zadowolenia mają kierowcy samochodów z silnikami Diesla. Jak zawsze latem, olej napędowy jest znacznie tańszy od benzyny. Za litr płacimy teraz poniżej czterech złotych i w najbliższych dniach cena powinna nadal spadać. Podobnie jest z autogazem. Na niektórych stacjach na Dolnym Śląsku litr kosztuje nieco ponad 1,80 zł. Natomiast najdrożej jest na wybrzeżu i na Śląsku.

Humory może nam zmącić nieco perspektywa podwyżek akcyzy na benzynę i autogaz, która spowoduje skok cen o 20-30 groszy na litrze, ale tymi projektami posłowie zajmą się najwcześniej za miesiąc. Kiedy wejdą w życie? Zapewnie dopiero w styczniu 2007 roku.

(JM)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A może gdyby tak wszyscy w naszym kraju zastrajkowali i przez ... 2 - 3 dni nie jeździli samochodami to właściciele stacji obniżyli by ceny. To znaczy niech w auta wsiadają ci co muszą a reszta niech wskoczy do autobusów. Podobna akcja miała miejsce we Francji i w Niemczech i jakiś tam efekt przyniosła... Może warto by spróbować??/ Co wy na to ??? wypaliłoby to w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.