Facebook Google+ Twitter

Napieralski bierze SLD, czyli będzie wojna...

Zmiana warty w SLD może okazać się jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych. Najprawdopodobniej czeka nas bezprecedensowa walka o miejsce kościoła w państwie.

Sobotnia zmiana w SLD to coś więcej niż zmiana partyjnego lidera w niezbyt obecnie popularnej partyjce. Wywalenie z posady Olejniczaka oznacza raczej wydarzenie przełomowe dla polskiej lewicy. Kończy się czas postkomunistów, aparatczyków, ludzi z nadania tego, czy innego działacza. To początek innej lewicy. Jako przeciwnik tej formacji nie chcę pisać, czy to zmiana dobra, czy zła. Wiem natomiast, że SLD stanie się orędownikiem dyskusji o państwie, kościele, prawie do aborcji w stopniu, którego w naszym kraju jeszcze nie widzieliśmy.

Wojciech Olejniczak, mimo młodego wieku, był człowiekiem starego SLD. "Namaszczony" przez Kwaśniewskiego, osaczony przez starych, doświadczonych działaczy. Przewodniczący "po linii" i "na bazie". Reprezentował raczej partyjny aparat, niż działaczy. Nie doprowadził do przełomu, nie skupił wokół SLD drobnych lewicujących grup szukających alternatywnych wizji życia społecznego. Wreszcie Olejniczak kontynuował linię nie narażania się Kościołowi. Wbrew temu, co twierdzi prawica, SLD nigdy twardo nie walczyło o laickość państwa, czy ukrócanie realnych przywilejów Kościoła. Retoryczne wyczyny posłanki Senyszyn nie powodowały akcji całej partii. Były swoistym marginesem. Przejawem "harcownictwa", a nie spójnej polityki. Indywidualnym wybrykiem, a nie akcją polityczną.

Teraz to się zmieni. Przełom dokonał się niedawno. Być może wtedy, gdy Janusz Palikot (PO) opowiadał o potrzebie aresztowania ojca dyrektora. Słowa, które 2 lata temu spowodowałyby gigantyczne zamieszanie, teraz usłyszano bodaj tylko w PO. Nie było wieców sprzeciwu, pikiet. Wcześniejsza akcja posła Cymańskiego (PiS), który z Palikotem nie chciał brać udziału w dyskusji w TVN (po wypowiedziach o zdrowiu prezydenta) nie znalazła naśladowców.

Najwyraźniej po latach ministerialnych i premierowskich wizyt w Toruniu (Radio Maryja + TV Trwam) Polacy mieli dość. A Palikot tylko głośno - i powiedzmy szczerze: niefortunnie - skanalizował pogląd dużej części społeczeństwa. Do spraw politycznych, dokłada się słabość ideowa polskiego Kościoła po śmierci Jana Pawła II. W efekcie notowania tej instytucji są znacznie niższe, niż realny poziom jej wpływu na polską rzeczywistość.

"Nowe SLD" z Napieralskim wykorzysta to natychmiast. Ta partia zapewne przestanie odwoływać się do tradycyjnego postkomunistycznego elektoratu, odsunie się zapewne od emerytów. Raczej wzorem hiszpańskich socjalistów postawi na młodzież, także tą najradykalniejszą. A to oznacza w krótkiej perspektywie ideową wojnę. Wojnę, w której SLD przesunie się bardziej na lewo, ale paradoksalnie - wzmocni się. Będzie to "nagroda" za wyrazistość. Społeczeństwo nagrody nie dostanie. Dostanie cywilizacyjno-ideologiczną wojnę. Chciałbym się mylić, ale wydaje się ona nieunikniona. I znowu będziemy żyć w "ciekawych czasach..."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.06.2008 11:50

Problem jast w tym ,że Napieralski, podobnie zresztą jak Olejniczak, nie ma tego czegoś co pozwoli mu być dobrym przywódcą partii , która powinna dbać o prawidłowe relacje pomiędzy Państwem i Kościołem.
Osobowość taką ma natomiast Janusz Palikot, który z nieznanych mi przyczyn traktowany jest przez wszystkich(o zgrozo także przez kolegów z PO) dziwaka i burzyciela spokoju społecznego A PRZECIEż TEN FACET MA SWIęTA RACJE.Co więcej wielu myśli tak jak on ,ale nie lubi on Palikota za odwagę, bo jest ona dowodem ich tchórzostwa.Strach polskich elit politycznych przed klerem staje się irracjonalny ponieważ siła kleru oparta jest na strachu przed nim.I koło się zamyka
Gdzie te czasy gdy premier Bielecki wywalał z rządu na zbity p... Kaperę za wypowiedż o homoseksualistach. A teraz jakiekolwiek próby dyskusji na różne tematy traktowane są za" próby naruszenia ciężko wypracowanego kompromisu". Z tym, że kompromis zawsze był korzystny dla kleru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Będzie to "nagroda" za wyrazistość. Społeczeństwo nagrody nie dostanie."

Nie rozumiem jaką to nagrodę miałoby otrzymać społeczeństwo wynikającą z takiej czy innej postawy SLD...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie kiedyś pewien Pan Profesor na pewnych zajęciach...a było to w roku 2002 ...powiedział, że to właśnie Napieralski będzie w przyszłości decydował o losach lewicy...tylko dopowiem, że wówczas Pan Grzegorz...zasiadał w radzie miasta...chyba w Szczecinie...Skąd to wiedział Pan profesor - nie wiem...???

A dla lewicy (jeśli jeszcze ona w Polsce istnieje)...to będzie chyba jednak powrót do korzeni...sądząc po propozycjach wiceszefów partii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ta partia zapewne przestanie odwoływać się do tradycyjnego postkomunistycznego elektoratu, odsunie się zapewne od emerytów. Raczej wzorem hiszpańskich socjalistów postawi na młodzież, także tą najradykalniejszą."

Chcialbym, zebys mial racje, ale z wypowiedzi nowego przewodniczacego wynika co innego. Nie radykalna mlodziez, a zwiazki zawodowe to dla niego najwazniejszy partner. Do tego niedawno chwalil PRL na spotkaniu z sierotami po komunie (o czym pisal tu Tomek Sawczuk: link to_pracy_65559.html)

Ideologiczna wojna niestety musi sie odbyc, im predzej tym lepiej, bo poki co mamy w sferze swiatopogladowej dyktature kleru (a mimo to i tak prawicowcy tocza religijne wojenki - vide niedawna awantura o ochrone zycia poczetego w konstytucji). Tylko, ze Naperalskiemu nie wroze tu sukcesow. Trzeba kogos duzo wiekszego formatu, wiec na swojego Zapatero Polska musi jeszcze poczekac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno się odnieść do artykułu, kiedy jego autor już na początku popełnia podstawowy błąd, nazywając SLD lewicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.05.2008 23:03

Dawno już Gajowy ich wygonił z lasu, to urządzają berka gdzieś na alejkach w parku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.