Facebook Google+ Twitter

Napieralski i Palikot atakują kościół

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-08-30 08:43

Grzegorz Napieralski szykuje się do ofensywy jesiennej pod hasłem światopoglądowej radykalizacji partii. A podczas niej pójdzie na wojnę nie tylko z Kościołem, ale też z całym elektoratem prawicowym, bo przewodniczący Sojuszu we wrześniu oprócz projektu świeckiego państwa zamierza zalewać Sejm projektami ustaw dotyczących związków partnerskich, aborcji czy parytetów dla kobiet.

Dlaczego właśnie teraz szef SLD podjął decyzję, by wziąć udział w ideologicznej wojnie? Osoba z bliskiego otoczenia Grzegorza Napieralskiego mówi, że przewodniczący Sojuszu zdecydował się na ostry zwrot partii z powodu sporu, jaki powstał w związku z krzyżem przed Pałacem Prezydenckim. - Nigdy nie było tak sprzyjających warunków na ostateczne rozwiązanie sprawy rozdziału państwa od Kościoła jak teraz.

Powstał w końcu klimat na to, by zmarginalizować rolę Kościoła w państwie. I to jest chyba jedyny plus postawienia tego krzyża. Pozostaje nam tylko podziękować prezydentowi Komorowskiemu, że tak nieudolnie sobie radzi z jego usunięciem - mówi polityk. I przekonuje, że wszystkie badania Sojuszu pokazują, iż elektorat lewicowy chce, by SLD zradykalizował się światopoglądowo.

Ale nie tylko partia Grzegorza Napieralskiego w tej kwestii kieruje się sondażami. Bo Janusz Palikot najwyraźniej też poczuł, gdzie mogą być czereśnie. I kilka tygodni temu ogłosił częściowy program swojej nowo powstającej partii. Co ciekawe, porusza tam wszystkie tematy, które od lat bezskutecznie forsuje SLD.

Leszek Miller, były premier, w rozmowie z "Polską" mówi, że kłopotliwe dla lewicy jest to, iż Janusz Palikot mówi to samo co SLD. - Jeżeli dwóch mówi to samo, to nie znaczy, że się ich słyszy tak samo. Palikot brzmi głośniej, bo cytują go wszystkie media. Napieralskiego zaś nieliczne - mówi Miller. I twierdzi, że mimo iż sam kilka lat temu chciał z Polski uczynić świeckie państwo, to nie mógł się podjąć tego zadania, bo przed nim były inne cele. - Moim strategicznym zadaniem było wejście do Unii Europejskiej i w tej sprawie musieliśmy przeprowadzić referendum. Wiedziałem, że jeśli wtedy ogłoszę projekt świeckiego państwa, to pójdę na wojnę religijną, a Kościół zachowa się wówczas panicznie. I być może zacznie przekonywać swoich wyznawców, że Unia Europejska to nie jest wcale taki dobry pomysł, bo forsuje go lewicowy rząd - mówi Miller. Były premier mówi, że teraz jest za to odpowiedni czas, bo z Kościołem SLD nie musi się już tak liczyć. - Jeśli chodzi o wybory, to wiadomo, że oni zawsze będą przeciw nam - dodaje.

Wtóruje mu Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która mówi, że Grzegorz Napieralski - śladem hiszpańskiego premiera José Luisa Zapatero - odsunie Kościół od życia publicznego. - W przestrzeni publicznej religii jest za dużo i my to zmienimy - kwituje Piekarska.

Jednak zapowiadana przez Grzegorza Napieralskiego ofensywa nie wszystkim w Sojuszu się podoba. Jak zdradzają nam politycy SLD, umiarkowana frakcja w Sojuszu wbrew linii radykalizacji światopoglądowej partii obranej przez Grzegorza Napieralskiego nie chce iść na wojnę z Kościołem. Osób, które sprzeciwiają się nowej strategii przewodniczącego, ma być kilka, a wśród nich mieli się znaleźć między innymi Bartosz Arłukowicz (formalnie nie należy jeszcze do SLD), Marek Wikiński i Wojciech Olejniczak.

Wikiński, były szef sztabu Napieralskiego w kampanii prezydenckiej, rozważa nawet zapisanie się do zespołu parlamentarnego Janusza Palikota, który ma być zaczątkiem do tworzenia jego partii. To na pewno szefa Sojuszu nie ucieszy. Dlaczego część polityków SLD uważa, że nie warto wywoływać teraz wojny religijnej?

Joanna Miziołek

Czytaj więcej: polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

gerard m
 • gerard m
 • 10.01.2011 20:11

mieszkam w częstochowie mam dość krzyży a moim mażeniem jest by prżenieśc jasną górę do krakowa

Komentarz został ukrytyrozwiń
gerard m
 • gerard m
 • 10.01.2011 20:05

komunizm i klerykalizm to bardzo zbliżony twór jeden i drógi wciska kit i jeszcze karze sobie za to płacić

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 10.01.2011 16:51

mieszkałem na zachodzie 25 lat ,24 w RPA,Polska to ciemnogród kościół ludzi otumania,mój kościół to kasyno i burdel.Palikot i Napieralski to mądrzy ludzie.Kiedy ta polska ciemnota zmądrzeje?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Poranek
 • Poranek
 • 24.09.2010 14:29

Napieralski , to czlowiek zasiewajacy ZLO , zwolennik zabijania nienarodzonych , bezbronnych dzieci , zwPoranekolennik parad seksualnych zboczencöw , zwolennik "malzenstw " jednoplciowych i adopcji dzieci przez te "malzenstwa "- to postac negatywna , demoralizujaca zycie spoleczne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Mam nadzieje, że skuteczniejsze niż odmóżdżanie watykańskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napieralski ogłosił powrót do otwartej wojny z kościołem i religią jaką znamy z czasów szalejącej rewolucji bolszewików , czy rewolucji francuskiej.
Budzi to zgorszenie betonu partyjnego , który przez wiele lat trudził się aby wymazać te ponure skojarzenia z świadomości społecznej.
Jednak opinia społeczna jest urabiana od lat przez lewackie media i jak pokazuje Hiszpania odmóżdżenie odbywa się skutecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może jednak tzw. podatek kościelny załatwiłby sprawę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy Pan pisze o partii osadzonej na bagnetach NKWD i KPZR. Kościół jest osadzony na Wierze. Tylko państwo Faraonów miało dłzą historię. I właśnie historie biorąc za naukę śmiem twierdzić , że Kościół bez trudu wyjdzie z tej lichej pułapki. Żenujące jest , że ludzie ,którzy tak wiele zawdzięczają Kościołowi jako Instytucji teraz udają ,że to Kościół sam sobie winien. Lata 45-89 Kościół był ostoją polskości, otwierał swoje dzrwi dla wszystkich Patriotów bez względu na wyznanie./ Michnik Geremek Kuroń i inni przedstawiciele diaspory żydowskiej/.

Komentarz został ukrytyrozwiń
hawus
 • hawus
 • 30.08.2010 23:38

Swiat sie zmienia, teraz ludzie juz nie odmawiaja paciorkow rano i wieczorem i nie zegnaja sie przy kazdej kapliczce - tamto pokolenie juz przemija. Chodzac albo nie chodzac do kosciola rozsadny czlowiek powie ze ksiadz nie powinien mu stawiac krzyzyka jeszcze przy oddawaniu glosu na czlowieka ktory bedzie budowal mu drogi, szkoly itd, za jego podatki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, ja z czystej przekory:-))) powiem, niewielu wierzyło w to, że PZPR "odda" władzę i co się stało? Tym bardziej, że ostatnio hierarchowie Kościoła już nie tylko strzelili sobie w stopę oni pościli całą serię

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.