Facebook Google+ Twitter

Napisz artykuł i wygraj indeks na dziennikarstwo

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-03-13 17:27

Trwa kolejna edycja Konkursu Akademickiego im. Bpa Jana Chrapka, w którym głównymi nagrodami są indeksy na wyższe uczelnie. Maturzyści z całej Polski mają szansę, aby wygrać indeks na Uniwersytet Jagielloński lub Uniwersytet Warszawski i zapewnić sobie stypendium przez cały okres studiów.

 / Fot. Mat. informacyjnyUniwersytet Warszawski przeznacza dla laureatów osiem miejsc na kierunki dziennikarstwo i nauki polityczne, a Uniwersytet Jagielloński cztery indeksy dla przyszłych dziennikarzy. Zwycięzcy konkursu
otrzymają także stypendia edukacyjne. Ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" pokryje koszty związane z nauką, utrzymaniem i zakwaterowaniem studenta.

Aby zdobyć indeks, wystarczy, by zainteresowani w dowolnej formie dziennikarskiej wyrazili swoją opinię dotyczącą stwierdzenia: "Wielkość człowieka mierzona jest bezinteresowną umiejętnością służenia ludziom i dobru wspólnemu". Jest to fragment zaczerpnięty z listu biskupa radomskiego Jana Chrapka z 15 września 2001 r.

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej. Zginął w wypadku samochodowym w 2001 r. Po jego śmierci zarząd Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" postanowił ufundować indeksy dla zdolnej, a pochodzącej z małych miejscowości, ubogiej młodzieży. Konkurs Akademicki im. Bpa Jana Chrapka kierowany jest do osób zainteresowanych mediami, przez co nawiązuje do działalności bp. Chrapka: był on
członkiem Papieskiej Rady ds. Środków Masowego Przekazu i analogicznej rady w Episkopacie Polski, wykładał też na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Bp Chrapek zginął śmiercią tragiczną 18 października 2001 r. w miejscowości Siekluki, wracając z zajęć w Warszawie do Radomia. Ordynariusz radomski znany był również z inicjatyw charytatywnych. Pomoc potrzebującym, formacja duchowa i spotkania z młodzieżą były głównymi elementami jego działalności duszpasterskiej. W czasie dwuletniego kierowania przez niego diecezją radomską, przy parafii św. Kazimierza w Radomiu powstał istniejący do dziś gabinet lekarski, w którym najbiedniejsi bezpłatnie korzystają z porad pediatrów, kardiologów, internistów oraz okulistów. Na terenie tej samej parafii została utworzona również apteka dla ubogich, którym leki są bezpłatnie przekazywane przez polskie hurtownie farmaceutyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.