Facebook Google+ Twitter

Napiszmy wspólnie książkę!

Redaktor naczelny Wiadomosci24.pl i prezes Instytutu Wydawniczego Erica chcą naszej książki, obiecując pomoc w jej internetowym i papierowym wydaniu.

Nigeryjski poeta i dramaturg, laureat literackiej Nagrody Nobla - Wole Soyinka. / Fot. EFE/Alberto MoranOd zawsze, a na pewno od pewnego, czasu mam głębokie przeświadczenie, że nie święci garnki lepią. Wiem jak niezwykły potencjał tkwi w dziennikarzach obywatelskich (nie spierajmy się już o definicję!). Wiem z jak różnorodnych środowisk się wywodzimy i jak różnorodną, specjalistyczną wiedzą dysponujemy. Stąd mój apel: napiszmy wspólnie książkę. Połączmy wspólną wiedzę w jedność!

Idea, która mi przyświeca oparta jest na głębokiej wierze we wspólny intelekt. To, czego nie potrafi wykonać jednostka – wykona zespół. I do takiego zespołu staram się dokooptować kilkanaście osób.

Znakomita większość z nas – piszących do Wiadomosci24.pl – kieruje się wewnętrznym imperatywem. Pisanie, dzielenie się wiedzą, poglądami jest właśnie nim. I do takich właśnie osób się zwracam. W czym rzecz chcielibyście wiedzieć? Słusznie domniemywam? Skoro tak to już wyjaśniam.

Jestem miłośnikiem książek. Zbieram je od dawna. Czytam od zawsze. Wierzę, że wielu z Was – również. Gdybym jednak zadał pytanie: opowiedzcie mi cokolwiek o pierwszym nobliście w dziedzinie literatury to zapewne usłyszałbym długą, a elokwentną opowieść o słoniu (bo się kojarzy), o Nobille (bo się kojarzy) i tak dalej.

Czy skazanie na zapomnienie wielkich pisarzy możemy uznać za „dopust boży”? Moim zdaniem, nie! Czy mamy czekać, aż ktoś przypomni nam losy i dzieła noblistów? Możemy! A czy nas nie stać na to, żeby wspólnym wysiłkiem napisać Leksykon pisarzy – noblistów? Odpowiem na to pytanie – stać nas. I zrobimy to.

Przeprowadziłem rozmowę z redaktorem naczelnym Wiadomosci24.pl Dał nam placet na taką działalność. Rozmawiałem z prezesem Instytutu Wydawniczego Erica (znanego już czytelnikom i autorom w24) – mam obietnicę wydania drukiem naszego wspólnego dzieła pod nadtytułem: Biblioteka dziennikarstwa obywatelskiego.

Czy jest sens redagowania i wydania takiego wydawnictwa? Po stokroć tak. Któż bowiem z nas pamięta, że pierwszym laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury był Sully Predhomme? Kto wie, że działo się to w 1901 roku? Ostatnie wydawnictwo poświęcone tej tematyce powstało prawie 20 lat temu. Teraz – już po wakacjach mamy szansę na nowe – nasze. Zróbmy to.

Ja zobowiązuję się do zredagowania wszystkich biogramów, które – jak liczę - mi nadeślecie. Zobowiązuję się koordynowania całej akcji. Nie chcę narzucać nikomu formy biogramów, ani też konkretnych nazwisk do opracowania. Czekam na kontakt ze strony zainteresowanych, z propozycjami opracowania diagramów, z ewentualnymi rozwiązania formalnymi ich opracowania. Mój adres: korczak113@o2.pl. Odpowiem na każdy list. Z góry dziękuję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

fajna inicjatywa, na pewno wiele osób może się zainteresować zarówno tworzeniem jak i odbiorem takiej książki, a kto wie może nawet trafi jako podręcznik do szkół...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również zgłaszam gotowość do wspólnej pracy. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja chciałam potwierdzić swoją chęć do napisania czegoś :) Jeśli konieczne będzie podjęcie się innych obowiązków, to w miarę swoich możliwości pomogę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu, jak rozumiem wydawcy są rzeczywiście zainteresowani publikacją?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to czekamy do poniedziałku i dzielimy się obowiązkami:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 20:41

Nie czuje się jeszcze upoważniony do odpowiedzi, jednak jestem przekonany, ze można :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można się jeszcze przyłączyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja w takim razie zgłaszam się do pomocy, jeśli taka byłaby potrzebna Jackowi :) Trzeba zorganizować wszystko tak, aby te terminy były wyznaczone. Marta ma rację, dobrze że pyta. Jacek ma bezpośredni kontakt z Andrzejem, więc on pewnie pozna terminy i jak to wszystko powinno wyglądać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczekajmy więc do poniedziałku. Warto aby Andrzej przekazał nam listę - kto kogo opisuje. Wówczas moglibyśmy dogadać się tak, żeby dwie osoby nie pisały na temat jednej postaci. Wtedy też zobaczylibyśmy jaka postać nie jest opisywana i to też można by rozdzielić między tych kilkunastu użytkowników W24 - może ktoś by chciał... Ja mógłbym ewentualnie opisać jakieś dodatkowe postacie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 20:20

Poniewaz ostatnio spadla moja aktywnosc jako autora w24 (nie ze wzgledu na niechec do serwisu), chetnie wezme na siebie obowiazek zredagowania nadeslanych biogramow. Zredagowania pod wzlgedem jezykowym - strona merytoryczna wymaga albo udzialu literaturoznawcy albo ogromnej ilosci czasu.

Jednak Andrzej wspominal mi wczoraj, ze szuka kogos w Lublinie, kto przejmie jego inicjatywe i doprowadzi ow projekt do konca.
Jestem zdania, ze powinnismy poczekac do konca tygodnia - Andrzej okreslil przyszly poniedzialek jako swego rodzaju D-Day :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.