Facebook Google+ Twitter

Napływa pomoc dla ofiar trąby powietrznej

Prezes PZU SA podjął decyzję o natychmiastowej pomocy dla poszkodowanych w wyniku kataklizmu w okolicach Częstochowy. Premier przekazał 15 mln zł. Otwarto specjalne rachunki bankowe dla ofiarodawców.

Prezes PZU SA podjął w trybie pilnym decyzję o skierowaniu w region częstochowski dodatkowych likwidatorów z innych części kraju, którzy w trybie pilnym pomogą poszkodowanym oszacować wartość zniszczonego mienia.

- Aktualnie do działań zaangażowano 17 likwidatorów technicznych, majątkowych z 8 CLS-ów (Centrum Likwidacji Szkód, przyp. red.) w kraju, którzy są w tej chwili w Skrzydlowie, Adamowie i Hubem na likwidacji - informuje Magdalena Olborska z Biura Prasowego Grupy PZU. - Dodatkowo uruchomiono 3 linie telefoniczne dla odbierania dalszych zgłoszeń i udzielania informacji. Dwie osoby zajmują się wyłącznie rejestracją szkód, a 4 dodatkowych likwidatorów merytorycznych przygotowuje rozliczenia i zaliczki do szkód - dodaje.

Zdecydowano o bezzwłocznym wypłaceniu klientom PZU SA natychmiastowej zaliczki na pokrycie strat w wysokości 50 proc. wartości polis. Proces likwidacji szkód w gospodarstwach objętych ochroną PZU SA zostanie zakończony w środę. Dzisiaj rozpoczęła się wypłata pierwszych zaliczek na poczet przyszłych odszkodowań. Zarządy PZU SA i PZU Życie SA podjęły decyzję o przekazaniu osobom, które nie były ubezpieczone w PZU SA, a poniosły straty pomocy finansowej.

Do czwartku zostanie sporządzona lista osób, które nie ubezpieczyły budynków. Ponadto Zarząd PZU SA zdecydował, że w najbliższych dniach przyjmie do swoich ośrodków wypoczynkowych 50 rodzin, spośród dotkniętych piątkowym kataklizmem - wyjaśnia dla Wiadomości24.pl, Magdalena Olborska.

W poniedziałkowe popołudnie miejsce kataklizmu odwiedził premier Jarosław Kaczyński. Spotkał się z mieszkańcami Skrzydlowa - najbardziej poszkodowanej wsi. Zapewnił o pomocy ze strony rządu w wysokości 15 mln zł z rządowych rezerw na odbudowę budynków. Zaznaczył, iż środki zostaną przekazane do gmin we wtorek.

- My damy pieniądze, reszta - w tym rozdzielenie pieniędzy - należy do lokalnych władz. Jednak jeśli będzie potrzeba, to ogłosimy stan wyjątkowy, ściągniemy wojsko do pomocy, zwiększymy ilość pieniędzy... Najpierw trzeba wycenić szkody. Wojewodzie powiedziałem, że jak trzeba, ma jechać po bandzie - powiedział premier. Na koniec Kaczyński zaprosił 30 dzieci do rządowego ośrodka wypoczynkowego na Mazury.

Na plebanię miejscowej parafii co chwila dzwonią właściciele firm z Częstochowy oraz innych regionów kraju. Już napływają pierwsze transporty z materiałami budowlanymi. Na remont czeka 198 budynków. Aż 118 z nich zostało pozbawionych dachów, 31 to domy, w których ludzie mieszkają pod prowizorycznym nakryciem z folii wykonanej przez strażaków.

Każdy z nas może pomóc ofiarom śląskiej tragedii. Uruchomiono specjalny rachunek bankowy do wpłat gotówkowych:

BANK SPÓŁDZIELCZY KŁOMNICE 49 8264 00002 2001 00000 0039 00001 tytułem: dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną.
Oraz: CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ (PKO Bank Polski S.A.) 00009 1020 1664 00000 3802 0145 0634 z dopiskiem: trąba powietrzna.
Użytkownicy sieci Era, Heyah, Orange, Plus GSM, Sami Swoi mogą wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72902 (koszt 2,44 z VAT).

Pomoc rzeczową, a zwłaszcza materiały budowlane można przekazywać bezpośrednio poszkodowanym w porozumieniu z dyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Stanisławem Iłczykiem - tel. kom. 0660/736757, tel. 034/3680582, fax 034/3680582, e-mail: caritas@caritas.czest.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.