Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18613 miejsce

Napoleon Bonaparte i tron z amarantowym baldachimem - wywiad

104 lata temu, 8 i 9 maja w Elblągu gościł Napoleon Bonaparte. O tym jak elblążanie witali boga wojny mówi Lech Słodownik, historyk w rozmowie z Grażyną Wosińską.

Lech Słodownik, elbląski historyk / Fot. archiwum prywatneDlaczego Napoleon Bonaparte przyjechał do Elbląga?
Do obowiązków cesarza należało lustrowanie wojsk. W mieście stacjonowało 12 tysięcy żołnierzy pod dowództwem marszałka Joachima Murata.

Skąd wyruszył do Elbląga?
Z pałacu Finckenstein, dziś Kamieniec, koło Susza.

Jak wyglądało powitanie?
Napoleon do Elbląga wjechał powozem przez Bramę Berlińską. Witała go generalicja. Cesarz wysiadł z powozu i dosiadł podstawionego wierzchowca siwka. Ruszył kłusem w towarzystwie świty do śródmieścia. Witał go salut z 20 dział. Wzdłuż trasy przejazdu ciekawscy witali Napoleona. Tu i ówdzie rozlegały się nieszczere okrzyki „Niech żyje cesarz”.

Gdzie zatrzymał się Napoleon?
W domu Gothilfa Struensee, dyrektora banku i fabryki potażu. Wykwaterowano go wraz z rodziną nie bacząc na wysoką pozycję społeczną. Budynek nie zachował się do naszych czasów. W 1831 roku wyburzono go i wybudowano pocztę, która jest czynna do dzisiaj.

Co się działo po powitaniu?
Po śniadaniu cesarz dokonał awansów na stopnie oficerskie. Spotkał się z przedstawicielami magistratu. Atmosfera była sztywna. Rozmawiano o pogodzie i panującej w mieście febrze.

Jak wyglądał przegląd wojsk?
W południe Napoleon ubrany w zielony mundur kawaleryjski udał się konno na Pole Nowomiejskie. Tam Joachim Murat (szwagier cesarza) demonstrował sprawność dowodzonej przez siebie kawalerii. Przez kilka godzin 12 tys. żołnierzy prowadziło pozorowane walki atakując wzdłuż Szosy Pasłęckiej, dzisiejszej alei Grunwaldzkiej.

Skąd Napoleon obserwował pokazy?
W rejonie dawnego cmentarza przy dzisiejszej ulicy Sadowej. Chociaż było daleko, ale widok z góry był doskonały. Jak mówi legenda rośnie tam jeszcze dzisiaj dąb w miejscu gdzie Napoleon obserwował pokazy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Melpomene
  • Melpomene
  • 08.01.2012 18:18

Krystyno*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Melpomene
  • Melpomene
  • 08.01.2012 18:12

Katarzyno, nie wypowiadaj się o czymś, o czym nie masz najmniejszego pojęcia. Napoleon był "Najpiękniejszą władzą jaką znam" jak mówił Balzac.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lech Słodownik
  • Lech Słodownik
  • 14.05.2011 16:58

Pani Grażyno, mamy obecnie rok 2011, a więc Napoloeon Bonaparte był w Elblągu po raz pierwszy 204 lata temu... Proszę więc poprawić początek tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 09.05.2011 03:28

Tylko Polacy pozwalają sobą manipulować. Jakże inaczej wyglądała by dziś Europa gdyby Sobieski nie wyrywał się pod Wiedeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki był Napoleon... Nie rozumiem ludzi, którzy się nim zachwycają. Jedyną dobrą rzecz, którą można o nim powiedzieć, to że był doskonałym strategiem.
Ciekawy artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.