Facebook Google+ Twitter

Napoleon walczył w Pułtusku

Wspaniałe mundury i broń z tamtego okresu, oficerowie poruszający się konno i żołnierze, za którymi podążają niewiasty w strojach z epoki. Jeśli byłeś na polu bitwy, napisz relację.

W Pułtusku odbyło się wielkie historyczne widowisko – Rekonstrukcja Bitwy Pułtuskiej 1806. Weźmie w niej udział około 1500 członków napoleońskich grup rekonstrukcyjnych z Polski, Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów, jak również 150 koni.
Mogli ich wczoraj zobaczyć mieszkańcy Warszawy oraz turyści bawiący w stolicy.

Pod zamkiem królewskim na warszawskiej Starówce spotkali się żołnierze wojsk, które w 1806 roku wzięły udział w bitwie stoczonej na terytorium Polski w Pułtusku pomiędzy siłami napoleońskimi i austryjackimi wspieranymi przez Rosję.

Cesarz po francusku

Wspaniałe mundury i broń z tamtego okresu, wojskowa elita oficerska poruszająca się konno i żołnierze, za którymi podążały niewiasty w strojach z epoki robiły ogromne wrażenie. A wszystko to na tle murów Starego Miasta - niesamowity klimat.
Popadłam w absolutny zachwyt, gdy usłyszałam, że Napoleon mówi do jednego z żołnierzy po francusku. A w jakim języku miałby mówić Bonaparte! Żołnierze porozumiewali się w różnych językach, po polsku, czesku, rosyjsku, niemiecku.

Dziś wielka bitwa w Pułtusku

Rekonstrukcja Bitwy Pułtuskiej 1806 rozpoczęła się o godzinie 12:00 na pułtuskich błoniach. Scenariusz inscenizacji został oparty na prawdziwych wydarzeniach, a odbyła się ona na polu, na którym rozegrała się bitwa. Spektakl z tłem muzycznym, efektami pirotechnicznymi i wielką scenografią ukazującą fragment dawnego Pułtuska sprawiły na pewno, że widzowie przeżyli fantastyczną przygodę.
Po bitwie można było zobaczyć defiladę oddziałów w historycznych mundurach. Warta podziwiania była również pełna rekonstrukcja obozu wojskowego z początku XIX wieku.

Realizatorzy i organizatorzy

Widowisko zrealizowała czeska firma Davay Comunikations – producent ubiegłorocznej rekonstrukcji bitwy pod Austerlitz jak również wielu innych większych i mniejszych rekonstrukcji pokazanych w Czechach i poza nimi.
Współorganizatorami inscenizacji były: Fundacja "Empire of History", Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Projekt "Austerlitz", Miasto Pułtusk, Czeskie Centrum, Dom Polonii w Pułtusku. Pokazowi patronował Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik.

Krótko o zdarzeniu z 1806 r.

W niecały rok po bitwie pod Austerlitz Królestwo Pruskie wypowiedziało Francji wojnę i znów się przeliczyło. Armia Napoleona pokonała je w bitwach pod Jeną i Auerstädt w październiku 1806. Jednak nie poddawało się oczekując zbliżającego się wsparcia Rosji. Mocarstwa starły się ze sobą w Polsce.

Wojska obu armii na warszawskiej Starówce
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.