Narciarskie MŚ. Kapitalny finisz Northuga w biegu maratońskim

Niesamowitych emocji dostarczyli biegacze narciarscy na koniec mistrzostw świata w szwedzkim Falun. Ostatecznie na 50 km techniką klasyczną wygrał Petter Northug. Norweg dokonał tego po fenomenalnym finiszu.

W niedzielę odbyła się ostatnia konkurencja na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun - bieg masowy mężczyzn na 50 km techniką klasyczną. Obrońcą tytułu mistrzowskiego z włoskiego Val di Fiemme był Johan Olsson, którego wymieniano jako jednego z trzech kandydatów do zwycięstwa, obok Maksima Wylegżanina i Pettera Northuga. Wszyscy oni w Falun wywalczyli już indywidualnie złote medale - Szwed na 15 km, Rosjanin na 30 km, a Norweg w sprincie.

Przez znaczną część maratonu zawodnicy biegli zwartą grupą. Nie działo się nic ciekawego. Dopiero na ostatnich pięciu kilometrach tempo znacznie zwiększył Lukas Bauer. Czech doskonale rozegrał bieg taktycznie. Podobnie jak wszyscy zawodnicy dwukrotnie dokonał zmiany nart, ale drugi raz jako jedyny z czołówki uczynił to przed ostatnią pięciokilometrową pętlą. W decydującej fazie rywalizacji miał więc świeże i dobrze posmarowane deski.

Jeszcze na początku ostatniego małego wzniesienia Lukas Bauer prowadził przed Maksimem Wylegżaninem i Johanem Olssonem, ale wówczas do walki o zwycięstwo włączył się Petter Northug. Norweg na mostku wyprzedził Szweda, a na początku ostatniej prostej znalazł wolne miejsce między Czechem i Rosjaninem, niesamowicie przyspieszył, objął prowadzenie i został mistrzem świata na "królewskim" dystansie. Medal srebrny wywalczył Bauer, a brąz przypadł Olssonowi, który tuż przed metą wyprzedził zagubionego Wylegżanina. Polacy nie startowali.

Wyniki - bieg masowy na 50 km "klasykiem":
Petter Northug (NOR) / Fot. Dmitry Valberg/ CC 2.0Medal złoty: Petter Northug (NOR) 2:26.02,1 h
Medal srebrny: Lukas Bauer (CZE) 1,7 s straty
Medal brązowy: Johan Olsson (SWE) 2,0