Narciarskie MŚ. Niemcy "wykombinowali" pierwsze złoto od 28 lat!

Reprezentanci Niemiec w kombinacji norweskiej wygrali sztafetę podczas mistrzostw świata w Falun. Medal srebrny wywalczyli Norwegowie, a brązowy Francuzi. Polacy nie startowali.

Eric Frenzel (GER) / Fot. Tadeusz Mieczyński/ CC 3.0Sztafeta (4x skok na skoczni normalnej HS 100 m i bieg 4x5 km) była drugą konkurencją w kombinacji norweskiej na czempionacie globu w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun. W gronie dziesięciu zespołów znaleźli się Estończycy, Finowie, Czesi, Amerykanie, Włosi, Japończycy, Francuzi, Austriacy, Niemcy i Norwegowie. Poza zasięgiem rywali okazali się nasi zachodni sąsiedzi, którzy pewnie sięgnęli po tytuł mistrzów świata.

Tino Edelmann, Eric Frenzel, Fabian Riessle i Johannes Rydzek prowadzili już po skokach na obiekcie normalnym, na którym uzyskali 448,3 pkt. Niemcy poprzednio wygrali zawody drużynowe na mistrzostwach świata w 1987 roku. W obecnym stuleciu zdobyli aż sześć medali, ale wszystkie srebrne. Przed dwoma laty we włoskim Val di Fiemme zabrakło ich na podium, ale w niedzielę pokonali wreszcie wszystkich rywali. Pierwszy na metę sztafety przybiegł Rydzek, który został mistrzem świata również w piątek w zawodach indywidualnych.

Jako drudzy do biegu wystartowali Japończycy (445,5 pkt; 4 s straty), trzeci Francuzi (438,1; 14), czwarci Austriacy (427,6; 28), a piąci Norwegowie (427,5; 28). Spośród nich w walce o medale srebrny i brązowy liczyli się tylko Norwegowie i Francuzi. Ostatecznie wikingowie stanęli na drugim, a Trójkolorowi na trzecim stopniu mistrzowskiego podium. Austriacy spadli na piątą pozycję, a Japończycy aż na siódmą. Obie ekipy wyprzedzili jeszcze Włosi, którzy po skokach plasowali się dopiero na szóstym miejscu (383,4 pkt; 1.27 min straty). Warto również dodać, że Norweg Haavard Klemetsen ustanowił rekord skoczni normalnej w Falun, uzyskując odległość 101 m.

Wyniki - skoki na skoczni normalnej (4x HS 100 m) i bieg 4x5 km:
Medal złoty: Niemcy (T. Edelmann, E. Frenzel, F. Riessle, J. Rydzek) 44.20,7 min
Medal srebrny: Norwegia (M. H. Moan, H. Klemetsen, M. Kokslien, J. Graabak) 23,1 s straty
Medal brązowy: Francja (F. Braud, M. Laheurte, S. Lacroix, J. Lamy Chappuis) 39,6