25654 miejsce

Narciarskie MŚ. Petter Northug najlepszy w sprincie

Wielkich emocji dostarczył finał sprintu stylem klasycznym mężczyzn na mistrzostwach świata w szwedzkim Falun. Po niezwykle zaciętej walce do ostatnich metrów złotym medalistą został Norweg Petter Northug.

Petter Northug (NOR) / Fot. Frankie Fouganthin/ CC 3.0Drugiego dnia mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun w sprincie stylem klasycznym rywalizowały nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Do decydującej fazy zmagań awansowało trzech Norwegów, Kanadyjczyk, Rosjanin i Włoch.

Walka o medale była niezwykle zacięta. Na zjeździe w stronę stadionu na prowadzeniu znajdował się Federico Pellegrino. Następnie na pierwsze miejsce wysunął się Petter Northug, którego do samego końca próbował wyprzedzić Alex Harvey. Nie odpuszczali również Ola Vigen Hattestad i Nikita Kriukow.

Jedynie Tomas Northug nie liczył się w rywalizacji o podium. Ostatecznie mistrzem świata został jego starszy brat, który wyprzedził zaledwie o 0,05 s Harveya, a medal brązowy wywalczył Hattestad (0,35 s straty). Dopiero czwarty był obrońca tytułu Kriukow (0,38 s straty), a miejsce piąte zajął Pellegrino (0,67).

Wszyscy reprezentanci Polski odpadli w kwalifikacjach, plasując się na miejscach pod koniec czwartej i na początku piątej dziesiątki. Najlepiej spisał się Maciej Kreczmer, który uzyskał trzydziesty siódmy rezultat. Kolejną konkurencją męską w biegach narciarskich będzie skiathlon, który zostanie rozegrany w sobotę.