Facebook Google+ Twitter

Narciarskie MŚ. Porażka Bjoergen, triumf Johaug w skiathlonie!

Ogromnych emocji dostarczył bieg kobiet na 15 km w Falun. Tytuł mistrzowski wywalczyła Therese Johaug. Trzecia była faworytka gospodarzy Charlotte Kalla, a dopiero szósta utytułowana Marit Bjoergen. Justyna Kowalczyk nie startowała.

Rywalizacja w biegu na 15 km, ze zmianą nart i kijków do techniki klasycznej na sprzęt do techniki dowolnej po pokonaniu 7,5 km, była drugą w biegach narciarskich kobiet podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun. Na liście startowej znalazły się nazwiska pięćdziesięciu ośmiu zawodniczek, w tym dwóch Polek: Kornelii Kubińskiej i Eweliny Marcisz. Nie pobiegły natomiast Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec, które przygotowują się do niedzielnego sprintu drużynowego stylem dowolnym, oraz Magdalena Kozielska, która jest rezerwową i otrzyma prawdopodobnie szansę we wtorek podczas biegu indywidualnego na 10 km "łyżwą".

Wśród kandydatek do zwycięstwa wymieniane były Norweżki Marit Bjoergen i Therese Johaug oraz Szwedka Charlotte Kalla. Na punkt pomiaru czasu usytuowany po pierwszej pętli krokiem klasycznym (3,75 km) wbiegło w czołówce razem siedem zawodniczek, które mieściły się w dwóch sekundach! Były to wspomniane Johaug, Bjoergen i Kalla, a także Szwedka Sofia Bleckur, Norweżki Astrid Uhrenholdt Jacobsen i Heidi Weng oraz Finka Kerttu Niskanen.

Na około 1,5 km przed półmetkiem od stawki zaczęła odrywać się Kalla, za którą utrzymały się tylko Johaug i Jacobsen. Wyraźnie osłabły natomiast Bjoergen, Bleckur i Niskanen. Po zmianie nart na krótsze i kijków na dłuższe, ze stylu klasycznego na dowolny, tj. po 7,5 km, najszybsza była Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Tuż za nią biegły jednak Charlotte Kalla i Therese Johaug. Wszystkie one mieściły się w czterech sekundach. Na ok. 3 km przed metą, na ostatnim wzniesieniu, Johaug narzuciła tempo, którego nie była w stanie wytrzymać żadna rywalka. Kalla i Jacobsen były zmuszone skupić się na walce o drugą lokatę.

Pierwszy raz mistrzynią świata w skiathlonie została Therese Johaug, która dystans 15 km pokonała w czasie 40.57,6 min. Medal srebrny wywalczyła Astrid Uhrenholdt Jacobsen, która na finiszu wyprzedziła o zaledwie 0,3 s Charlotte Kallę. Obie on straciły do triumfatorki odpowiednio 5,7 i 6 s. Dużej porażki doznała natomiast Marit Bjoergen, która wygrała skiathlon na czterech poprzednich wielkich imprezach rangi mistrzowskiej. Utytułowana Norweżka była dopiero szósta i straciła do swojej młodszej koleżanki z reprezentacji aż 1.33,2 min.Z dobrej strony zaprezentowały się Biało-czerwone. Zarówno Kornelia Kubińska, jak i Ewelina Marcisz zostały sklasyfikowane w trzeciej dziesiątce. Pierwsza z nich była dwudziesta czwarta (3.26,8 min straty), a druga dwudziesta siódma (3.43,8). Kolejna konkurencja w biegach narciarskich kobiet zostanie rozegrana w niedzielę. Będzie nią sprint drużynowy techniką dowolną z udziałem Justyny Kowalczyk i Sylwii Jaśkowiec.

Wyniki - skiathlon (7,5 km "klasykiem" + 7,5 km "łyżwą"):
Medal złoty: Therese Johaug (NOR) 40.57,6 min
Therese Johaug (NOR) / Fot. Iso76/ CC 3.0Medal srebrny: Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) 5,7 s straty
Medal brązowy: Charlotte Kalla (SWE) 6,0
4. Kerttu Niskanen (FIN) 1.05,7
5. Sofia Bleckur (SWE) 1.07,4
6. Marit Bjoergen (NOR) 1.33,2
7. Heidi Weng (NOR) 1.41,3
8. Riitta-Liisa Roponen (FIN) 1.41,6
9. Maria Rydqvist (SWE) 1.43,2
10. Eva Nyvltova-Vrabcova (CZE) 1.43,8
...
24. Kornelia Kubińska (POL) 3.26,8
27. Ewelina Marcisz (POL) 3.43,8

Przeczytaj również:
Narciarskie MŚ. Szanse medalowe, co i kiedy?
Narciarskie MŚ. Justyna Kowalczyk najlepsza w kwalifikacjach sprintu!
Narciarskie MŚ. Justyna Kowalczyk tuż za podium w sprincie
Narciarskie MŚ. Petter Northug najlepszy w sprincie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.