Narciarskie MŚ. Triumf Grubera w kombinacji norweskiej

Austriak Bernhard Gruber wywalczył złoty medal w przedostatniej konkurencji kombinacji norweskiej rozgrywanej w szwedzkim Falun podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Polacy z powodu choroby nie wystartowali.

Trzecią, przedostatnią konkurencją w ramach kombinacji norweskiej, zwanej również kombinacją nordycką lub klasyczną, podczas czempionatu globu w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun był skok na skoczni dużej (HS 134 m), a następnie bieg pościgowy na 10 km. Wystartowało czterdziestu siedmiu zawodników, wśród których z powodu choroby zabrakło dwóch planowanych Biało-czerwonych - Adama Cieślara i Szczepana Kupczaka.

W skoku narciarskim najlepiej wypadł Austriak Bernhard Gruber (119,8 pkt; 133 m). Drugi rezultat uzyskał Francuz Jason Lamy Chappuis (118,5 pkt; 129 m), trzeci jego rodak Francois Braud (118; 129), czwarty Japończyk Yoshito Watabe (116,9; 134), piąty kolejny Trójkolorowy Maxime Laheurte (114,1; 128,5), szósty Niemiec Eric Frenzel (113,8; 132,5), siódmy Norweg Haavard Klemetsen (113,6; 127,5), a ósmy Austriak Christoph Bieler (112,5; 129,5). Ich strata do lidera na starcie biegu wyniosła odpowiednio 5, 7, 12, 23, 24, 25 i 29 s.

Jako pierwszy do mety dotarł i został mistrzem świata Bernhard Gruber, który uzyskał czas 22.45,8 min. Tytuł wicemistrzowski przypadł Francois Braud, który stracił 11,9 s. Z kolei medal brązowy wywalczył Niemiec Johannes Rydzek, tracąc 14,9 s (siedemnasty po skoku; 51 s straty na starcie biegu).

Jason Lamy Chappuis uplasował się na szóstej pozycji (27,0 s straty), Eric Frenzel na dziesiątej (31,5), Haavard Klemetsen na jedenastej (35,8), Maxime Laheurte na czternastej (44,1), Yoshito Watabe na osiemnastej (48,2), a Christoph Bieler na dziewiętnastej (59,3). Natomiast tuż za podium znalazł się Norweg Magnus Moan, któremu do triumfu zabrakło 15,1 s, a do medalu zaledwie 0,2 s (czternasty po skoku; 47 s straty na starcie biegu).