Narciarskie MŚ. Triumf Rydzeka w kombinacji norweskiej

Niemiec Johannes Rydzek zdobył złoty medal w pierwszej konkurencji kombinacji norweskiej rozgrywanej w szwedzkim Falun podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Natomiast najlepszy z Polaków Stefan Kupczak był trzydziesty siódmy.

Johannes Rydzek (GER) / Fot. Dmitry Polishchuk/ CC 4.0Pierwszą konkurencją w ramach kombinacji norweskiej, zwanej również kombinacją nordycką lub klasyczną, podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun był skok na skoczni normalnej (HS 100 m), a następnie bieg pościgowy na 10 km. Polskę reprezentowało dwóch Biało-czerwonych: Adam Cieślar i Szczepan Kupczak.

W skoku narciarskim najlepiej wypadł Niemiec Eric Frenzel (121,6 pkt; 99 m). Drugi rezultat uzyskał Japończyk Joshito Watabe (116,4 pkt; 95 m), trzeci Francuz Jason Lamy Chappuis (115,4; 94,5), czwarty Japończyk Akito Watabe (114,8; 92), piąty Niemiec Johannes Rydzek (113,8; 93), dwudziesty dziewiąty Szczepan Kupczak (97,4; 90), a czterdziesty drugi Adam Cieślar (87,9; 83). Ich strata do lidera na starcie biegu wyniosła odpowiednio 21, 25, 27, 31, 97 i 135 s.

Jako pierwszy do mety dotarł i został mistrzem świata Johannes Rydzek, który uzyskał rezultat 26.38,9 min. Tytuł wicemistrzowski przypadł Włochowi Alessandro Pittinowi, który stracił zaledwie 1,3 s (czternasty po skoku; 76 s straty na starcie biegu). Z kolei medal brązowy wywalczył Jason Lamy Chappuis, tracąc 5 s.

Eric Frenzel uplasował się tuż za podium (6,1 s straty), a bracia Akito i Joshito Watabe odpowiednio na szóstej i siódmej pozycji (12,2 i 14,4 s straty). Natomiast z Polaków zawody ukończył tylko Szczepan Kupczak, który zajął trzydziestą siódmą lokatę (3.13,1 min straty). Adam Cieślar zrezygnował z biegu z powodu przeziębienia.