Narciarskie MŚ. Wylegżanin ponownie przed Cologną w skiathlonie

Maksim Wylegżanin w końcu doczekał się złotego medalu mistrzostw świata. Rosjanin po walce na finiszu wygrał w Falun z Dario Cologną. Tak samo było w jedynym w tym sezonie skiathlonie w Rybińsku. Medal brązowy wywalczył Alex Harvey.

Czwartego dnia mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun w skiathlonie rywalizowały nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Oni jednak nie na dystansie 15 km, a na 30 km. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu sześciu zawodników, wśród których nie było Polaków. W gronie kandydatów do zwycięstwa wymieniani byli: Norweg Petter Northug, Szwajcar Dario Cologna, Szwed Calle Halfvarsson i Rosjanin Maksim Wylegżanin.

Przez większą część dystansu narciarze biegli w dużej grupie. Do decydującej akcji doszło dopiero na jednym z ostatnich poważnych podbiegów, kiedy zaatakował Dario Cologna. Jego tempo początkowo wytrzymał tylko Maksim Wylegżanin, ale po kilkuset metrach dołączył do nich Norweg Didrik Toenseth, a następnie Kanadyjczyk Alex Harvey. Podczas zjazdu na stadion Szwajcar popełnił jednak błąd, musiał ratować się przed utratą równowagi, i stracił w efekcie kilka metrów do Rosjanina.

Ostatnia prosta była zaciętą walką Maksima Wylegżanina z Dario Cologną oraz Didrika Toensetha z Alexem Harveyem. Z tej pierwszej zwycięsko wyszedł Rosjanin, podobnie jak podczas jedynego w tym sezonie skiathlonu w Rybińsku, zostając mistrzem świata. Natomiast tę drugą wygrał Kanadyjczyk, zdobywając brązowy medal. Dla Harveya to drugi krążek w Falun, ponieważ na podium stanął również w czwartkowym sprincie stylem klasycznym. Zwycięzca tej konkurencji, Petter Northug, w sobotę był dopiero jedenasty. Natomiast najlepszy ze Szwedów, Calle Halfvarsson, został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Polacy nie startowali.

Maksim Wylegżanin od 2009 roku należy do światowej czołówki biegaczy narciarskich i od tamtej pory prawie z każdej wielkiej imprezy przywoził medal. Nie wywalczył go tylko na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. W jego dorobku brakowało jednak złota. Do soboty w swojej kolekcji posiadał bowiem sześć medali srebrnych i jeden brązowy, wliczając w to zarówno krążki ze startów indywidualnych, jak i z biegów rozstawnych. W końcu doczekał się triumfu.

Wyniki - skiathlon (15 km "klasykiem" + 15 km "łyżwą"):
Medal złoty: Maksim Wylegżanin (RUS) 1:16.25,9 h
Maksim Wylegżanin (RUS) / Fot. Frankie Fouganthin/ CC 3.0Medal srebrny: Dario Cologna (SUI) 0,4 s straty
Medal brązowy: Alex Harvey (CAN) 1,6