15563 miejsce

Narciarskie MŚ. Złoto Kalli, Jaśkowiec przed Norweżkami na 10 km!

Charlotte Kalla została mistrzynią świata w biegu na 10 km stylem dowolnym. Wydarzeniem dnia jest jednak katastrofalna postawa Norweżek, które nie poradziły sobie z pogodą. Lepsza od nich była nawet najlepsza z Polek - Sylwia Jaśkowiec!

Charlotte Kalla (SWE) / Fot. Ja Fryta/ CC 2.0Bieg indywidualny na 10 km techniką dowolną podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun odbył się w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Na początku wydawało się, że aura będzie wymarzona dla Norweżki Therese Johaug, ale w połowie zmagań zaczął sypać śnieg, który był bardzo dużym utrudnieniem dla biegnących z dalszymi numerami startowymi zawodniczek ze światowej czołówki.

Najbardziej przekonały się o tym reprezentantki tzw. "Armii Czerwonej", z których żadna nie zdołała znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Najlepsza z nich była Heidi Weng, która zajęła dwudzieste drugie miejsce. Therese Johaug była dwudziesta siódma, Ragnhild Haga dwudziesta dziewiąta, Marit Bjoergen trzydziesta pierwsza, a Astrid Uhrenholdt Jacobsen trzydziesta trzecia.

Poza konkurencją na trasach w Falun zasypanych śniegiem była Charlotte Kalla. Szwedka niesiona dopingiem swoich kibiców nie dała konkurentkom żadnych szans. Tym samym spełniła ona swoje marzenie i wywalczyła pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw świata. Przed zawodami Charlotte Kalla podkreślała, że nie mogła doczekać się wtorkowego startu, ale z pewnością nie przypuszczała, że jego wyniki będą aż tak sensacyjne.

Na podium ze Szwedką stanęły niespodziewanie dwie Amerykanki. Wicemistrzynią świata została Jessica Diggins, a brązową medalistką Caitlin Gregg, która mimo 34 lat tylko w jednych zawodach Pucharu Świata zdobyła punkty. Pięć lat temu była czternasta w kanadyjskim Canmore na 10 km "łyżwą" ze startu indywidualnego. Spośród Biało-czerwonych najlepiej wypadła Sylwia Jaśkowiec, która została sklasyfikowana na czternastej pozycji. Czterdzieste pierwsze miejsce zajęła Kornelia Kubińska, czterdzieste czwarte Ewelina Marcisz, a pięćdziesiąte szóste Magdalena Kozielska. Polkom też przeszkodziła śnieżyca, przy czym Jaśkowiec dopiero na drugiej pięciokilometrowej pętli.

Ostatni taki bieg narciarski jak we wtorek miał miejsce podczas czempionatu globu w japońskim Sapporo w 2007 roku w wykonaniu mężczyzn. Wtedy nieznany 19-letni Leanid Karnijenka uciekł przed intensywnymi opadami śniegu i został wicemistrzem świata na 15 km stylem dowolnym ze startu indywidualnego. Kiedy Białorusin dobiegł do mety, doszło do oberwania chmury mokrego śniegu. Wszyscy kandydaci do medali, którzy startowali kilkadziesiąt minut później przeżywali katusze, ponieważ mieli narty nieprzygotowane do takich warunków.