Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

36861 miejsce

Narkotyk znaleziony w herbacie na odchudzanie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-06 14:53

Gdyńscy celnicy przechwycili prawie 12 tysięcy saszetek herbaty, w której składzie znajduje się najprawdopodobniej sibutramina, śmiertelnie niebezpieczna substancja, wspomagająca odchudzanie.

fot. stock.xchng Towar trafił do Polski w paczce pocztowej z Chin. Zlecono już jego badania laboratoryjne, a po ich zakończeniu sprawą zajmie się policja. Kłopoty może mieć wtedy niedoszły odbiorca paczki, mieszkaniec woj. pomorskiego.

- Sibutramina może być w Polsce stosowana tylko pod ścisłym nadzorem lekarza - mówi Jolanta Twardowska, rzecznik Izby Celnej w Gdyni. - Dlatego właśnie jej wwożenie do naszego kraju w herbatach i preparatach pochodzących z Chin jest nielegalne. Takie leki nie są w Polsce w ogóle zarejestrowane i ich używanie jest ryzykowne.

Według toksykologów sibutramina działa podobnie do amfetaminy: uzależnia, a w skrajnych przypadkach, stosowana w nadmiernych ilościach, może nawet zabić. Lekarze oceniają, że w związku z przyjmowaniem chińskich preparatów na jej bazie na całym świecie zmarło już co najmniej kilkadziesiąt osób. Tymczasem gdyńscy celnicy zatrzymali w tym roku już czwartą taką niebezpieczną przesyłkę pochodzącą z Chin.

Można schudnąć na śmierć

"Dziennik Bałtycki" w maju br. jako pierwsza gazeta w Polsce opisał dramat pacjentek, które trafiły do gdańskiej Akademii Medycznej po "kuracji odchudzającej" sibutraminą. U niektórych osób występowały halucynacje, część skarżyła się, że jest uzależniona od chińskich leków. Odkryliśmy, że środki z sibutraminą sprzedawane są przeważnie przez Internet jako "suplementy diety" , a dystrybutorzy informują, że mają wszelkie niezbędne atesty. Tymczasem jak poinformował nas wojewódzki inspektor sanitarny, umieszczane w ofertach informacje o posiadaniu przez te produkty "Atestu Głównego Inspektora Sanitarnego" oraz "Dopuszczony do obrotu we wszystkich krajach Unii Europejskiej" są nieprawdziwe. Sprawą zajęły się policja i prokuratura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kto to pisał, sibutramina jest lekiem a co jest lekiem musi być stosowane pod kontrolą lekarza bo po pierwsze może mieć działania uboczne a po drugie lek i truciznę jak mówił antyczny medyk różni tylko dawka.
Sibutramina jest nie mniej niebezpieczna niż na przykład zwykły paracetamol - to tylko kwestia dawki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.