Facebook Google+ Twitter

Narkotykowy gang wpadł w ręce policji

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-11-29 10:44

Macki przestępczej grupy rozciągały się na Podkarpacie i Małopolskę. Prawdopodobnie dilerzy narkotykowi działali także w powiatach tarnowskim, dębickim i dąbrowskim. Policjanci z rzeszowskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę handlarzy narkotyków.

Dilerzy ze środkami odurzającymi docierali do różnych środowisk na Podkarpaciu i w Małopolsce, nawet do gimnazjalistów. Efektem działań pod kryptonimem "Sezam" jest zatrzymanie 18 osób. Siedmiu mężczyzn zostało aresztowanych na trzy miesiące.
Sprawę nazwano "Sezam" z uwagi na sposób pozyskiwania do tej grupy nowych członków. Liderzy dbali o hermetyczność grupy i rygorystyczną selekcję tych, którzy do niej chcieli wstąpić.
Policjanci ustalili, że stworzyli oni system ograniczenia dostępu do informacji o dostawcach i innych członkach grupy.

Swoje działanie opierali na zaufaniu, jednak zanim kandydata przyjęto do struktur, sprawdzano go skrupulatnie, m.in. poszukiwano "referencji" w środowiskach przestępczych.
Grupa działała w kilku miastach na Podkarpaciu, m.in. w Rzeszowie, ale też w Małopolsce. Rozprowadzała marihuanę, amfetaminę i tabletki ekstazy. Narkotyki dostarczane były z zachodniej części kraju. Trafiały do studentów, licealistów, a nawet dzieci z gimnazjum. Od przeszło roku policjanci rozpracowywali grupę. Efektem tych działań było ujawnienie powiązań poszczególnych członków grupy i kanałów przerzutu narkotyków.

W ostatnich dniach policjanci zatrzymali podejrzanych. W czasie przeszukania u jednego z liderów bandy w Rzeszowie zabezpieczyli blisko 100 tabletek ekstazy oraz amfetaminę o czarnorynkowej wartości około 10 tys. zł, ponadto sprzęt do ważenia i porcjowania narkotyku, a także broń palną. Zatrzymano 18 osób w przedziale wieku od 17 do 39 lat, wśród nich są dwie kobiety. Na podstawie dowodów zebranych przez policjantów i na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec siedmiu mężczyzn areszty tymczasowe na 3 miesiące.

Podejrzanym za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami grozi kara pozbawienia wolności do lat dziesięciu.
Policja - na wyraźny nakaz prokuratury - wstrzymuje się z podawaniem jakichkolwiek szczegółów akcji i sposobu działania bandy.

Nieoficjalnie tłumaczono Gazecie Krakowskiej, że sprawa ma charakter rozwojowy. Ze względu na hermetyczność grupy i ograniczoną wiedzę każdego z jej członków istnieje uzasadnione podejrzenie, że w proceder zaangażowanych było więcej niż zatrzymanych 18 osób. I nie wyklucza się, że przestępcza działalność wykracza poza handel narkotykami.

Kilka miesięcy temu podkarpacka policja rozbiła inny gang narkotykowy, akcja nosiła kryptonim "Zorba". Wówczas działania operacyjne zaczęły się od podejrzeń o sprzedaż kobiet do domów publicznych w Grecji. Szybko okazało się jednak, że bandyci mają na sumieniu również handel narkotykami, bronią, przemyt i sutenerstwo.
K.C.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.