Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27062 miejsce

Naród wybrany, rasa wybrana

Czy żydowskie uprzedzenia dotyczące odmiennej wartości narodów stanowią wyraz jedynie starożytnego zabobonu, czy może zwykłego rasizmu? Nie po słowach lecz po czynach to poznacie.

Typ religii a podejście do innowierców

Większość religii wyznawanych przez ludzkość w jej dziejach stanowił politeizm, który posiada tę ciekawą cechę, że łatwo tłumaczył religijny pluralizm. Politeistów nigdy nie dziwiło, gdy wybrali się w inną część świata, że występowało tam wielu nieznanych im bogów. Przebywając poza miejscem swojego zamieszkania, oddawali cześć tym bogom, których istnienie poświadczali mieszkańcy ziem, na które przybywali. Często kult nowo odkrytych bogów przywozili ze sobą do ojczyzny. Gdy zakresy działalności rodzimych i obcych bogów pokrywały się, utożsamiali ich ze sobą.

Sytuacja przybrała zgoła odmienny obrót za, trwającego do dzisiaj, panowania monoteizmów. Monoteiści nie tylko wierzą w jednego Boga, lecz również są ateistami w odniesieniu do wszystkich innych bogów. W związku z tym często mieli w zwyczaju swojego Boga obcym w zastępstwie ich bogów narzucać jako uniwersalnego.

A co się dzieje, gdy dziwnym trafem jakaś niewielka grupka ludzi połączy pierwszy punkt widzenia z drugim? Otrzymujemy wtedy wysoce rasistowski plemienny kult, w ramach którego jakiś bożek plemienny zyskuje status wszechmocnego Boga, nadal jednak pozostając na usługach ludzi, którzy go wymyślili. W obecnym świecie religii uniwersalistycznych jedynym przykładem takiego wypaczonego rasistowskiego kultu pozostaje judaizm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marta Kowalewska
  • Marta Kowalewska
  • 28.12.2011 00:44

Musze później dokładniej przeczytać ten tekst .Z pobieżnego mego czytania wywnioskowałam , że jest to nad wyraz wyrazista charakterystyk i trafna .Nie często czyta się na ten temat .Pozdrawiam autora .

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 27.12.2011 22:52

Coś tu śmierdzi...głupota?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.