Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2016 - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Bibliofilskie wydanie Quo vadis w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu
Bibliofilskie wydanie Quo vadis w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu Adrianna Adamek-Świechowska
Prezydent RP rozstrzygnął plebiscyt na lekturę Narodowego Czytania 2016. Najwięcej głosów oddano na powieść Henryka Sienkiewicza z dziejów pierwszych chrześcijan - „Quo vadis”. Piąta edycja akcji odbędzie się 3 września 2016 roku.

W plebiscycie na lekturę Narodowego Czytania 2016 zorganizowanym na początku roku 2016 przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzeja Dudę zwyciężyła powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, Patrona Roku 2016 – „Quo vadis”. Internauci głosowali również na inne wskazane przez środowiska naukowe dzieła: ‘Chłopów” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Popioły” Stefana Żeromskiego. Wynik oddanych głosów wskazał, że najpopularniejszym wskazaniem była – jak niegdyś stwierdził Julian Krzyżanowski – „najsławniejsza powieść polska”, czyli powieść przedstawiająca starcie dwóch światów: pogańskiego i chrześcijańskiego u progu nowej ery.

Andrzej Duda powiedział, że w internetowym plebiscycie rozstrzygniętym 22 lutego 2016 r. oddano w sumie kilkanaście tysięcy głosów. Na drugiej pozycji znalazła się powieść obyczajowa Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie "Quo vadis" odbędzie się 3 września 2016 roku.
Przedstawiając dzieło kolejnej edycji Narodowego Czytania, powiedział, że jest to "Piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić."

Kolejna edycja Narodowego Czytania została zapowiedziana we wrześniu 2015 roku, lecz po raz pierwszy o lekturze zdecydowali Polacy. Akcja plebiscytowa została ogłoszona w styczniu 2016 roku. Głosy można było przesyłać do 11 lutego. Jak informowano na stronie prezydenckiej propozycje nie były przypadkowe:

„W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury. Znajdują się na niej: 'Chłopi' Władysława Stanisława Reymonta,' Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej,' Wesele' Stanisława Wyspiańskiego, 'Popioły' Stefana Żeromskiego, 'Quo vadis' Henryka Sienkiewicza. Każde stanowić może lekturę Narodowego Czytania. Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury."

Czytaj także: Narodowe Czytanie „Lalki” zakończone. Jaka lektura za rok?

O wybranej w plebiscycie lekturze poinformował Prezydent podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W związku z tym podkreślił znaczenie literatury ojczystej: „Nie byłoby narodu polskiego, gdyby nie było języka polskiego, to on stanowi zwornik”.
W trakcie obchodów prezydent uhonorował nagrodą „Zasłużony dla Polszczyzny” profesora Jerzego Bartmińskiego, językoznawcę, autora licznych publikacji, działacza kulturalnego i członka Rady Języka Polskiego.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, natomiast w 2015 r. – „Lalki” Bolesława Prusa.

Źródło: prezydent.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto