Facebook Google+ Twitter

Narodowe Czytanie: cała Polska czyta „Quo vadis”

Dziś 3 września 2016 r. w całym kraju, a także w ośrodkach polonijnych zagranicą odbywa się piąta edycja Narodowego Czytania. Wszędzie zabrzmią frazy „najsławniejszej polskiej powieści” – „Quo vadis”.

 / Fot. baner Piąta edycja akcji promującej czytelnictwo skarbów polskiej literatury pod patronatem prezydenckim odbywa się dziś, 3 września w licznych miejscach w kraju i zagranicą. Do kancelarii prezydenckiej w tym roku zgłoszono 2200 ośrodków, a więc o 600 więcej niż w roku ubiegłym. W przeprowadzonym w tym roku plebiscycie na lekturę Narodowego Czytania zwyciężyła powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Na liście propozycji były także inne dzieła: "Chłopi" Władysława S. Reymonta, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Organizatorzy akcji przygotowali wiele atrakcji. Czytaniu fragmentów rzymskiej powieści Sienkiewicza towarzyszą różne atrakcje: występy artystyczne, muzyczne, pokazy bractw antycznych, oddziałów legionowych, żywe obrazy, inscenizacje, filmy, prezentacje uzbrojenia, kosmetyki, akcje bookcrossingowe "Uwolnij Sienkiewicza", w której będzie można pozostawić utwory pisarza oraz wymienić się nimi, gry planszowe, ruchowe i towarzyskie, wystawy, prezentujące fakty biograficzne, podróże, które odbył pisarz i miejsca pokazane w powieściach, informacje o jego utworach i ich ekranizacjach, nagrodzie Nobla dla pisarza, ciekawostki i anegdoty o autorze i wiele innych.

W czasie akcji można uzyskać pamiątkową pieczęć na własnym egzemplarzu powieści „Quo vadis”. Kancelaria Prezydenta RP przygotowała blisko 1700 pamiątkowych pieczęci dla lokalnych organizatorów, którzy zgłosili akcję.Z okazji Narodowego Czytania w Pałacu Krasińskich w Warszawie zostanie zaprezentowany dla zwiedzających rękopis powieści, którego kilka kart opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej. W trakcie wystawy można będzie zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań tej powieści.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piękny pomysł z pamiątkową pieczęcią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Narodowe czytanie zainicjował poprzedni prezydent, kontynuuje obecny… Pięknie, pięknie…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.