Facebook Google+ Twitter

Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza w przyszłym roku

W ramach zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w przyszłym roku czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza. Dzień poświęcony twórczości noblisty będzie już trzecią edycją projektu.

Kmicic z Oleńką na kuligu – obraz Juliusza Kossaka (1885) / Fot. Wikipedia Commons Po zakończeniu Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry prezydent Bronisław Komorowski, inicjator akcji powołanej w 2012 roku oznajmił, że przyszłoroczny dzień Narodowego Czytanie poświęcony zostanie dziełom Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją publicznej lektury największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości. Powszechny udział w akcji to wyraz zaangażowania w nawiązanie dialogu z przekazem wybitnej spuścizny literackiej.

Bronisław Komorowski, podsumowując tegoroczna akcję, poświęconą dziełom Aleksandra Fredry, podziękował za liczny i aktywny udział w całodziennym czytaniu. Dzieła autora "Zemsty" czytano w sobotę w ponad 750 miejscach w Polsce: w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji czytania utworów Fredry organizowała ją we własny, oryginalny sposób.

Prezydent w Teatrze Polskim 7 września br. podkreślił, że ubiegłoroczne Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza "pisanego polską nostalgią", stanowi nieprzebrzmiałą lekcję, której uzupełnieniem jest widzenie Aleksandra Fredry, dowcipne, z poczuciem humoru, z pewnym dystansem. a także z ironią.

"Te dwa spojrzenia na Polskę do dzisiaj są nam potrzebne, do dzisiaj są istotne. Myślę, że ciesząc się twórczością Henryk Sienkiewicz / Fot. Wikipedia Commons Aleksandra Fredry, powinniśmy stale pamiętać o tym, że wielkim wyzwaniem jest to, abyśmy potrafili o współczesnej Polsce, o sobie samych mówić nie tylko z nostalgią, ale także z ironią i dowcipem" - powiedział Bronisław Komorowski.

W tym kontekście wybór kolejnego patrona Narodowego Czytania uznać trzeba za kolejny ukłon w stronę tej samej tradycji diagnozowania problemów narodowych, istotny składnik "kodu kulturowego naszej tożsamości narodowej". Pozwoli uzyskać szerszą perspektywę na historyczne uwarunkowania polskiej rzeczywistości. Bronisław Komorowski nazwał Henryka Sienkiewicza "wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Zapowiada się niezwykłe wydarzenie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To się będzie działo! Sienkiewicz jest pisarzem najchętniej filmowanym, a więc najlepiej znanym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo piękny pomysł Prezydenta, nareszcie w "modzie" jest literatura piękna. Wychowałm się na Sienkiewiczu i nie wyobrażam sobie polskiej literatury bez niego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda, prawda, czeka nas nie lada wyzwanie. Akurat twórczość Sienkiewicza to nie lada ułomek. Ale za to możliwości MOC..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie popieram takie działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mnie to ucieszyło i przyznam że mile zaskoczyło. Oby tak dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo optymistyczny jest tak szeroki zasięg akcji i podejście wielu instytucji i osób prywatnych do Narodowego Czytania. To dobrze rokuje na przyszłość. Nie mogę się uwolnić od refleksji, że ostatnie posunięcia Ministerstwa Edukacji, ograniczające czytanie naszych narodowych arcydzieł stoją w jaskrawej sprzeczności z tą inicjatywą. Czyżby prezydent (poza dobrą wolą) miał o wiele szczęśliwszą rękę w doborze współpracowników- pomysłodawców akcji, niż premier ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Narodowe Czytanie to wspaniały pomysł prezydenta Komorowskiego .Fredrę czytano w ok 900 miejscowościach . Mam nadzieję ,że do czytanie Trylogii włączą się wszyscy poloniści gimnazjów i liceów wraz z uczniami . To może być wielka uczta promocji dzieł H Sienkiewicza .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zatem do przyszłego roku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.